Latem czeka nas jedna z największych susz w historii Polski. Będzie drożej
Bezśnieżna zima, anomalie termiczne, brak wiosennych deszczy, zaburzenie wegetacji oraz nałożenie się efektów poprzednich 5 lat powodują, że od lutego mamy suszę i niedobór wody niemal w całej Polsce.
Ruszcie tropem zbrodni w TVS!
Susza przełoży się na wyższe ceny żywności w Polsce – ostrzegają ekonomiści. Dotyczy to zwłaszcza warzyw i owoców. Wzrosty cen będą kilku-, kilkunastoprocentowe. Gigantycznego wzrostu nie będzie, dlatego że już teraz ceny są wysokie.
Satelita widzi więcej?
IMGW-PIB monitoruje i analizuje zjawisko suszy od wielu lat. W tym roku ruszyła platforma informacyjna stopsuszy.imgw.pl, gdzie znaleźć można wszystkie dane i parametry związane ze stanem wód w Polsce. Jako jedyni w kraju, analizujemy zdjęcia z satelitów Metop, badając wilgotność gleby w warstwie powierzchniowej w modelu ECMWF H-TESSEL Land Surface. Dzięki stosowanej metodyce modelowej uzyskujemy aktualny stan nasycenia gleby wodą w stanie ciekłym dla warstwy 0-7 cm, z rozdzielczością przestrzenną wynoszącą 25 km.
Czarno na białym
W pierwszej dekadzie kwietnia zanotowano istotny spadek wilgotności gleby w warstwie 7-28 cm, a następnie w głębszej warstwie korzeniowej (28-100 cm), choć tu wskaźnik wilgotności waha się w granicach 30-50% w zależności od regionu. Obserwowana obecnie susza glebowa wpływa bardzo niekorzystnie na zasiewy i może zmniejszyć plony w rolnictwie. Widzimy też, że w całej Polsce wskaźnik wilgotności gleby w płytkiej warstwie spadł poniżej 30%, a miejscami poniżej 20%.
Klimat nie jest łaskawy
Z narastającym problemem suszy glebowej mamy do czynienia od 5 lat. Proces nadmiernego przesychania gleby, zarówno w płytkiej, jak i głębszej warstwie korzeniowej, obserwowano w każdym sezonie w latach 2015-2020. Wyjątkiem był wilgotny 2017 r., kiedy okresowo mieliśmy do czynienia z nadmiarem opadów atmosferycznych, dzięki temu susza glebowa występowała krótko i jedynie w niektórych regionach kraju.
Co możemy zrobić sami?
Na każdym poziomie gospodarki, zaczynając od nas samych, musimy gromadzić i magazynować wodę jaka pojawi się w postaci deszczu. Oszczędzajmy wodę przy zmywaniu naczyń, zachowajmy rozsądek przy podlewaniu ogródków. Jeśli to możliwe, wdrażajmy recykling wody. Pamiętajmy o tym, że człowiek składa się z wody. Bez wody nie ma życia. Musimy ją szanować na każdym poziomie i oszczędzać. Woda to skarb i musimy traktować ją z należytym szacunkiem.
Źródło: IMGW
Jest prośba do premiera o zwiększenie limitu wiernych w kościołach
Uber za darmo dla lekarzy! Jak działa Uber Medics?
Koronawirus na Śląsku: 3-letnie dziecko z Zabrza z koronawirusem!