Legalna praca w Polsce dla obywateli Ukrainy. Jest nowelizacja specustawy
Zatrudnianie pracowników ze wschodu ma być bezpieczniejsze. 15 lipca wchodzą życie zmiany w legalizacji pracy dla Ukraińców pracujących w Polsce. Dotyczą one przede wszystkim powiadamiania przez polskich przedsiębiorców odpowiednich instytucji o zatrudnieniu. Pracownicy mają mieć jasno określone warunki pracy, a co za tym idzie, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji zatrudnienia.
– Znowelizowane przepisy nakładają obowiązek podania w zgłoszeniach podawanych do urzędów pracy wysokości wynagrodzenia obywatela Ukrainy, za jaką to stawkę będzie zatrudniony i wymiaru czasu pracy. Czy to wymiaru czasu pracy jeśli chodzi o umowę o pracę, czy też wymiaru godzinowego jeśli chodzi o umowy cywilnoprawne – mówi Marek Dudek, z-ca Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach.
Ponadto pracodawcy będą zobowiązani podać dane dotyczące liczby zatrudnionych pracowników zarówno na umowę o pracę, jak i w oparciu o pozostałe umowy cywilnoprawne, co ważne, według stanu na dzień 23 lutego 2022 roku a także dzień, w którym powiadomienie składają. W Okręgowym Inspektoracie Pracy w Katowicach zorganizowano dziś szkolenie dla przedsiębiorców, podczas którego omawiano szczegółowo nowelizację.
– Chcemy w ten sposób pokazać również, że Państwowa Inspekcja Pracy Okręgowy Inspektorat Pracy w Katowicach jest nie tylko i wyłącznie dla pracowników, ale też dla pracodawców. Chcemy ich w ten sposób wspomóc, żeby wiedzieli jak w prawidłowy sposób zatrudniać obywateli Ukrainy. Pracownicy będą legalnie zatrudniani przez pracodawców, pracodawcy będą wiedzieli w jaki sposób zatrudnić ich zgodnie z przepisami prawa aktualnie obowiązującymi – mówi Piotr Kalbron, Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach.
Takie szkolenie zostało zorganizowane po raz pierwszy i wzięło w nim udział czterdziestu przedsiębiorców. Zainteresowanie i frekwencja zaskoczyła organizatorów, dlatego już dziś wiadomo, że podobne spotkania będą odbywały się cyklicznie raz w miesiącu.
– Uzupełnienie wiedzy rzeczywiście, bo jest ogromny nieporządek, niedoinformowanie. Trudno uzyskać gdziekolwiek konkretne informacje, nawet dzwoniąc do urzędu. Gwarantując legalne zatrudnienie jak najbardziej też poszerzamy rynek pracy o dane osoby – mówi Małgorzata, przedsiębiorca.
– Dla nas jako dla pracodawcy spotykamy się z nowym rynkiem, spotykamy się z rynkiem osób, które potrzebują pracy, które potrzebują wsparcia. Musimy się na nich otworzyć i dostosować to, co do tej pory mamy wypracowane na troszeczkę nowy rynek i troszeczkę nowych ludzi. Bariera językowa, bariera umiejętności. Myślę, że takie szkolenie jest bardzo potrzebne – mówi Aleksandra Ziemba-Mnich, przedsiębiorca.
Warto podkreślić, że pracodawca, który po zmianach w prawie nie złoży należytego powiadomienia o zatrudnieniu cudzoziemca, na określonych odpowiednio warunkach, może liczyć się z surową karą finansową. Ze szczegółami można zapoznać się w art. 22 specustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Autor: Fatima Orlińska