RegionWiadomość dnia

Loty rządowych VIP-ów po nowemu. Jest decyzja o nowej ustawie o lotach head [WIDEO]

Premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przygotowaniu ustawy regulującej organizację lotów najważniejszych osób w państwie. Ma ona odpowiadać realnym potrzebom administracji państwowej, a jednocześnie oczekiwaniom opinii publicznej. Ma to być również ustawa „ponad podziałami”, KPRM zaprasza do współpracy wszystkie kluby parlamentarne.

 

 

TOP 5 Silesia na tropie sensacyjnego transferu w śląskiej piłce!


– Chcemy wprowadzić przepisy, które będą z jednej strony odpowiedzią na realną potrzebę, która istnieje w ramach administracji państwowej, opisania precyzyjnego lotów najważniejszych osób w państwie. Z drugiej strony będzie to też odpowiedź na oczekiwania opinii publicznej – wyjaśnił szef kancelarii premiera, Michał Dworczyk, zapowiadając spotkanie zespołu, który ma przygotować projekt.

Dworczyk podkreślił, że powinna być to „ustawa ponadczasowa, wypracowana ponad podziałami”, dlatego też KPRM zaprasza do współpracy nie tylko kancelarię prezydenta i obu izb parlamentu oraz ULC i MON, ale również „szefów wszystkich klubów parlamentarnych po to, żebyśmy wspólnie, ponadpartyjnie stworzyli dobre prawo”.

 

Pierwsze spotkanie zespołu ma się odbyć 12 sierpnia o godzinie 14.00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

 

Najważniejszymi założeniami projektowanej ustawy mają być jawność, jasne reguły i odpowiedzialność. Ustawa określi nowe reguły przelotów rządowym transportem powietrznym. Zgodnie z nimi, na pokładzie nie będą mogli znajdować się członkowie rodzin osób uprawnionych do podróży, jeśli nie będą wchodzili w skład oficjalnej delegacji.

Dokument ma zawierać zapis mówiący o odpowiedzialności szefa KPRM za ewentualną odmowę lotu. Ma się w nim również pojawić zapis powołujący centralny rejestr lotów o statusie HEAD.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Skandal w starostwie! Ktoś nagrywał urzędniczkę w toalecie!

Masowe kontrole zwolnień lekarskich!

Następca Messiego w Górniku Zabrze! Nowa gwiazda Ekstraklasy

Jak mówił Michał Dworczyk, w rejestrze tym, kilka dni po zrealizowaniu lotu, będą ujawnione wszystkie informacje: data, cel, port docelowy oraz informacja o osobach, które towarzyszyły lecącemu VIP-owi. Rejestr będzie prowadziła kancelaria premiera.

Michał Dworczyk zapowiedział również umieszczenie na stronach KPRM wykazu lotów Mateusza Morawieckiego, przygotowanego na polecenie premiera.

 

Z prośbą o opublikowanie wykazu wszystkich swoich lotów, gdy była premierem, zwróciła się do szefa kancelarii KPRM Beata Szydło. Na Twitterze doprecyzowała, że chodzi o loty od 2015 roku.

źródło: TVP Info
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close