RegionWiadomość dnia

Mamy 4 dzieci i więcej dostaną emerytury. Rusza program MAMA 4+

Od 1 marca można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie z programu MAMA 4+. Chętnych nie brakuje.

 

Świętochłowice zaorane finansowo? Nad miastem wisi bankructwo!

Mam emeryturę i rentę wypadkową. I nie wiem czy to świadczenie mnie też dotyczy? Nie ma żadnej informacji na ten temat ani w mediach ani w internecie – mówi Zuzanna Słomka, mieszkanka Rybnika, mama czwórki dzieci.

Świadczenie przysługuje tym, którzy zrezygnowali z aktywności zawodowej ze względu na wychowanie dzieci. Będzie finansowane z budżetu państwa. -Szacujemy że w skali kraju będzie to 90 tys osób, mamy w budżecie państwa przeznaczone na to 800 mln złotych i te środki na to przeznaczymy – mówi Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Od 1 marca można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie z programu MAMA 4+. Chętnych nie brakuje.
Od 1 marca można ubiegać się o rodzicielskie świadczenie z programu MAMA 4+. Chętnych nie brakuje.

W rybnickim oddziale ZUS złożono już ponad tysiąc wniosków – w całym województwie ponad 2,5 tysiąca. To najwięcej w całej Polsce. -Duże zainteresowanie tym świadczeniem zaobserwowaliśmy już na miesiące przed wejściem życie ustawy. Tylko w lutym odwiedziło nasze placówki ponad 50 tys osób zainteresowanych informacją jakie warunki należy spełnić że by te świadczenie otrzymać – mówi Joanna Komenda, ZUS oddział w Chorzowie.

Program MAMA 4+ Rybnik na 2. miejscu w liczbie wniosków w Polsce

 

-To jest związane z tym jak jest w regionie skonstruowana rodzina. Są to rodziny, gdzie kobieta nie pracowała, kobieta rodziła dzieci czworo albo i więcej. Mężczyzna utrzymywał rodzinę i teraz te panie nie mając żadnych świadczeń – przychodzą do nas po to świadczenie – mówi Wojciech Śliwiński, ZUS oddział w Rybniku.

Pytań o program MAMA 4+ i co do samych świadczeń nie brakuje. Rybnicki oddział ZUS uruchomił infolinię. Eksperci udzielają informacji z zakresu programu MAMA 4+.

-Zadzwoniła osoba urodzona w 64 roku, która nie ma jeszcze wieku emerytalnego i zapytała czy już ma złożyć wniosek, żeby sprawa nie uległa przedawnieniu – mówi Iwona Małczak – Świerczyńska, ZUS oddział w Rybniku.

Świadczenie może również otrzymać ojciec, który wychował co najmniej czworo dzieci, ponieważ matka zmarła, porzuciła je lub przez długi czas ich nie wychowywała.

(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close