Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Mapa radiacyjna Polski. Tu można sprawdzić poziom skażenia radioaktywnego

Niepewna sytuacja na świecie w związku z wojną w Ukrainie oraz dystrybucja tabletek z jodkiem potasu wywołuje uzasadniony niepokój. Państwowa Agencja Atomistyki udostępniła nową przejrzystą mapę, dzięki której można sprawdzić aktualne wskazania stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.

 

Nowa mapa pokazuje bieżące wskazania stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych – po otwarciu wystarczy w „Menu” rozwinąć „Stacje PMS”, a następnie wybrać „Moc dawki”. Zainteresowani mogą korzystać z dostępnych, różnorodnych podkładów mapowych, które mają pomóc w otrzymaniu możliwie pełnej informacji przestrzennej. Dostępne są:

  • OpenStreetMap – powszechnie dostępna mapa stosowana np. w nawigacji;
  • ortofotomapa – mapa złożona ze zdjęć z perspektywy „lotu ptaka”;
  • cieniowanie i hipsometria – mapa odwzorowująca ukształtowanie terenu;
  • mapa podkładowa BDOO i BDOT10k – przedstawia sieć głównych dróg w Polsce;
  • proste mapy zarysowujące granice Polski, województw oraz umiejscowienie głównych rzek.
CZYTAJ TAKŻE: Polska szykuje się na najgorsze. Trwa rozprowadzanie jodku potasu [WIDEO]

 

Użytkownicy nowego portalu mapowego PAA mogą odczytywać wartości poszczególnych stacji – wystarczy najechać na wybraną lokalizację. Udostępniamy też dane historyczne – każdy może sprawdzić wskazania aparatur odnotowane w wybranym przedziale czasowym. Wyniki dostępne są w dwóch formatach do wyboru: tabelarycznym lub w postaci wykresu.

Legenda dla stacji jest tak dobrana, aby była zgodna ze sposobem publikacji danych z systemu europejskiego monitoringu radiacyjnego EURDEP https://remap.jrc.ec.europa.eu/Consent/Simple.aspx.

Nowa mapa sytuacji radiacyjnej w Polsce to jeden z elementów wdrażania w Państwowej Agencji Atomistyki Komputerowego Centrum Analizy Danych (KCAD). KCAD to nowoczesne narzędzie, które ułatwi pracę ekspertom zajmującym się bieżącą oceną oraz analizą sytuacji radiacyjnej. Centrum to zintegrowany system informatyczny – składa się z bazy danych monitoringu radiacyjnego oraz narzędzi do szczegółowej analizy i raportowania.

 

Jak działa monitoring radiacyjny Polski? Zobacz film

 

Jak czytać mapę radiacyjną Polski?

Udostępniane na mapie wyniki poszczególnych stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych podawane są w nanosivertach na godzinę (nSv/h). Wskazania stacji różnią się w zależności od lokalizacji oraz występujących na danym terenie warunków (ukształtowanie terenu, struktura geologiczna itd.).

W większości przypadków stacje zainstalowane w ramach polskiego monitoringu radiacyjnego pokazują wartości poniżej 0,1 µSv/h. Pojedyncze aparatury odnotowują moc dawki na poziomie ponad 0,1 µSv/h w bezdeszczową pogodę. W czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 0,2 µSv/h, a nawet w niektórych przypadkach do niemal 0,3 µSv/h.

Zakres powyżej 0,3 µSv/h w Polsce wymaga weryfikacji źródła pochodzenia podwyższonego poziomu promieniowania jonizującego. Pamiętajmy jednak, że w wielu miejscach w Europie 0,3 µSv/h to poziom tła naturalnego. Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu poziomu promieniowania ponad normę PAA wyda stosowny komunikat. Obecnie sytuacja radiacyjna w kraju jest w normie – nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska. Agencja stale monitoruje sytuację radiacyjną w kraju – 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Źródło: PAA.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button