KrajWiadomość dnia

Matura 2020 to będzie jeden wielki chaos? Egzamin dojrzałości w czerwcu w ogniu krytyki!

W związku z epidemią koronawirusa, sytuacja w szkołach średnich jest mocno przytłaczająca. Na korytarzach nie rozległ się legendarny ostatni dzwonek, a uczniowie nie mogli pożegnać normalnie swoich nauczycieli i jak co roku w euforii opuścić mury szkoły. Maturzyści przez ostatnie tygodnie do jednego z najważniejszych egzaminów byli przygotowywani zdalnie. Dominuje stres, dezinformacja oraz lęk przed tym co przyniesie przyszłość.

 

 

Kryminalne seriale w TVS! Zobaczcie „Prawo i porządek” oraz „Napisała: Morderstwo”


–No jest to trochę stresujące, nie ukrywam. Tym bardziej jest przykre to, że rząd głównie więcej miejsca w debacie publicznej poświęca na to, kiedy będą wybory, jakie kto ma skrzynki, a zamiast na to jaka jest sytuacja maturzystów, a to jest kilkaset tysięcy ludzi, którzy żyją teraz w ogromnym stresie. Zdalne nauczenie nie jest zawsze tak świetne jak słyszymy, ponieważ są to problemy techniczne, nie każdy nauczyciel ma taka możliwość, no dostajemy materiały od nauczycieli, by nam to jak najbardziej ułatwić – podkreśla Krzysztof Szuliński, maturzysta z IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

 

Krytycznie o formie tego egzaminu wypowiadają się też doświadczeni nauczyciele. Janusz Kubicki, wypuścił kilka pokoleń absolwentów liceum im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

–Przecież lekcje te tzw. zdalne nie zastąpią normalnych lekcji z nauczycielem. Przesunięcie matury w czasie, no oczywiście, daje pewną szansę na to żeby dłużej nad tym popracować. Ale to nie jest to – zawsze kontakt z mistrzem jest bezcenny – uważa Janusz Kubicki, emerytowany nauczyciel IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu.

Nauczyciele i dyrektorzy szkół podchodzą do tematu z dystansem i konsekwentnie wypełniają wytyczne. Pytanie czy grono pedagogiczne najzwyczajniej nie boi się przeprowadzenia egzaminów w trakcie pandemii.

 

Ponieważ z perspektywy dyrektora szkoły, z perspektywy nauczyciela, no oczywiście dostosowujemy się do tych wytycznych. Czekamy oczywiście zawsze z niecierpliwością, na decyzje Premiera a przede wszystkim Ministra Edukacji, ponieważ wiąże się to z decyzjami, które my tutaj na dole musimy podjąć, a nie jednokrotnie te decyzje są związane z życiem i nie tylko nauczyciela ale przede wszystkim rodziców i naszych uczniów – mówi Ewelina Stasik, Dyrektor IX LO w Sosnowcu.

Niedawno została podana data rozpoczęcia egzaminów maturalnych, choć z zaznaczeniem, że w obecnej sytuacji epidemicznej, termin może być przełożony. Okrętowe komisje egzaminacyjne czekają też na decyzje ministerstwa jak w praktyce matura ma wyglądać.

-Egzamin maturalny rozpoczyna się 8 czerwca, trwa do 29 czerwca. Absolwenci tegoroczni nie będą przystępować do egzaminu ustnego maturalnego z języków obcych oraz z języka polskiego. Nie ma na razie specjalnych wytycznych, na razie posiłkujemy się, procedurami, które były przygotowane przez CKE , ale wiemy, że w przygotowaniu jest rozporządzenie i akty, które będą regulować przeprowadzenie tego egzaminu – wyjaśnia Urszula Okrajni, wicedyrektor OKE Jaworzno.

 

Kolejny etap to rekrutacja na studia. Pytanie czy w obecnej sytuacji, sam proces aplikowania na uczelnie wyższe nie będzie zaburzony.

-Oczywiście UŚ dostosowuje swój harmonogram rekrutacji do przesunięcia matur. Zakładamy, wstępnie planujemy, że ten najgorętszy okres rekrutacji a więc ten po ukazaniu się wyników egzaminów maturalnych przypadnie na sierpień. I wtedy kandydaci oczywiście będą mogli aplikować na studia na UŚ. Nie zakładamy przesunięcia inauguracji kolejnego roku akademickiego, gdyż jak wiemy on dopiero zaczyna się w październikumówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy UŚ.

Rok temu gdy w Polsce odbywał się strajk nauczycieli maturzyści również nie ukończyli szkół z należytą pompą, co więcej towarzyszył im ogromny stres, czy do egzaminów w ogóle dojdzie. Czarna passa trwa, a w tym roku w związku z koronawirusem, wszystko jest ustalane na bieżąco, a dalekosiężne plany nie mają sensu. Jedno jest pewne – mimo to, że sytuacja nie jest prosta nauczyciele i uczniowie starają się z całych sił, by zachować spokój i wspólnymi siłami przez to wszystko przejść.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Poczta Polska się nie poddaje. Miasta dostały kolejne maile z prośbą o nasze dane!

Wstrzymane wydobycie w śląskich kopalniach. Epidemia koronawirusa wśród górników

Specjaliści alarmują! Ponad 13 milionów dzieci bez szczepień! I to zanim pandemia COVID-19 wstrzymała program szczepień!

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button