AlarmRegionWiadomość dnia

Wstrzymane wydobycie w śląskich kopalniach. Epidemia koronawirusa wśród górników!

Nagły wzrost zakażeń COVID-19 wśród górników spowodował wstrzymane wydobycia w dwóch śląskich kopalniach należących do Polskiej Grupy Górników. Odnotowano już ok. 70 przypadków koronawirusa wśród górników, ponad 700 pracowników kopalń trafiło na kwarantannę!

 

 

Śląskie: Na myjnię w czasie COVID-19 bez mandatu? Myjnia samochodowa czyści auta z koronawirusa!

Jak poinformowała Polska Grupa Górnicza S.A. od poniedziałku 27 kwietnia do niedzieli 3 maja czasowo wstrzymuje się większość produkcji w kopalni Murcki Staszic i ROW Ruch Jankowice. Decyzja spowodowana jest pandemią koronawirusa COVID-19 i troską o bezpieczeństwo pracowników. -Procedury wprowadzone na czas epidemii zadziałały w spółce prawidłowo – czytamy w komunikacie PGG.

Wydobycie przez koronawirusa wstrzymały na razie dwie kopalnie należące do PGG: katowicka kopalnia Murcki-Staszic oraz część kopalni ROW Jankowice w Rybniku. Sytuacja wygląda bardzo poważnie. W obu kopalniach jest do tej pory COVID-19 zakażonych 70 osób, a 736 objęto kwarantanną w związku z pandemią koronawirusa. W sumie obie kopalnie, które wstrzymały przez koronawirusa wydobycie zatrudniają ponad 7 tys. pracowników. Dlatego – jak informuje w oświadczeniu PGG, nie było innego wyjścia jak wstrzymać czasowo wydobycie:

Sztab Kryzysowy Polskiej Grupy Górniczej S.A. po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji oraz zapoznaniu się z informacjami dyrekcji kopalń Murcki-Staszic i ROW Ruch Jankowice podjął decyzję o czasowym ograniczeniu produkcji w tych dwóch zakładach od poniedziałku 27 kwietnia do niedzieli 3 maja. W tym okresie w kopalniach Murcki-Staszic i ROW Ruch Jankowice nastąpi minimalne obłożenie załogi wynikające z niezbędnych potrzeb dla bezpiecznego funkcjonowania kopalń.

Decyzja spowodowana jest pandemią koronawirusa COVID-19 i troską o bezpieczeństwo pracowników. Procedury wprowadzone na czas epidemii zadziałały w spółce prawidłowo.

Kryminalne seriale w TVS! Zobaczcie „Prawo i porządek” oraz „Napisała: Morderstwo”

– Zdrowie pracowników oraz ich bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem. Chcemy maksymalnie obniżyć ryzyko zachorowań wśród pracowników i sprawić, by po okresie epidemii zakłady mogły normalnie i bezpiecznie funkcjonować. Kopalnie wrócą do pracy w przewidzianym terminie mówi Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej S.A.

W kopalni Murcki-Staszic na dzień 27 kwietnia 2020 r. na kwarantannie przebywały 303 osoby, z czego 38 osób miało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Z kolei w kopalni zespolonej ROW Ruch Jankowice na dzień 27 kwietnia 2020 r. na kwarantannie przebywały 433 osoby, z czego 32 osób miało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Zdecydowana większość osób przebywa na kwarantannie domowej. Sztab kryzysowy PGG S.A. jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi.

Sztab Kryzysowy PGG S.A. zdecydował także, że w kopalniach Murcki-Staszic i ROW Ruch Jankowice zintensyfikowane zostaną działania związane z przeprowadzaniem większej ilości testów dla pracowników przebywających na kwarantannie. PGG S.A. nawiązał w tej sprawie kontakt ze służbami epidemicznymi oraz sztabem kryzysowym wojewody śląskiego.

Jednocześnie podjęto także decyzję o znacznym zintensyfikowaniu wszystkich działań prewencyjnych chroniących pracowników przed ryzykiem zarażenia. Znacznie zwiększona zostanie m. in. częstotliwość dezynfekcji pomieszczeń niezbędnych dla funkcjonowania zakładów.

W ostatnich tygodniach PGG wprowadziła daleko posunięte procedury ochronne. Systematycznie przeprowadzana jest dezynfekcja najbardziej newralgicznych miejsc – łaźni, lampowni, cechowni i ważnych ciągów komunikacyjnych. Codziennie odbywa się pomiar temperatury u wchodzących na teren zakładu pracowników. Spółka kupiła także dodatkowe kamery termowizyjne, które automatycznie alarmują, gdy ktoś przechodzący przed obiektywem ma podwyższoną temperaturę i wymaga dokładniejszych badań. W każdym oddziale PGG S.A. powołany został sztab kryzysowy, który na bieżąco koordynuje działania związane z zapewnieniem pracownikom bezpieczeństwa.

 

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: Polska Grupa Górnicza/Polsat News

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

200 osób wygrało walkę z koronawirusem w województwie śląskim

Strażacy dogaszają ogromny pożar lasów pod Częstochową. Straty ogromne! [WIDEO]

Piłkarska ekstraklasa: Plan powrotu na boiska zaakceptowany. Kibice już zacierają ręce!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close