reklama
REKLAMA
Kategorie

Za miesiąc na Śląsku i w Zagłębiu komunikacyjna rewolucja. Co się zmieni od 1 kwietnia?

reklama

1 kwietnia to w 2018 roku nie tylko kolejny prima aprilis. To także data komunikacyjnej rewolucji w obrębie Górnośląsko Zagłębiowskiej Metropolii.

 

Od kwietnia bezpłatne przejazdy na terenie metropolii dla dzieci i młodzieży tylko z kartą ŚKUP! Obowiązek ten będzie dotyczył osób w wieku od 7 do 16 lat. Żeby jeździć za darmo, będą one musiały posiadać spersonalizowaną Śląską Kartę Usług Publicznych z zarejestrowaną ulgą. W Rudzie Śląskiej z tej możliwości może skorzystać ponad 11,5 tys. osób. Kartę warto wyrobić już teraz, żeby uniknąć stania w kolejkach.

Zmiany w systemie komunikacji publicznej są efektem powołania Górnośląsko–Zagłębiowskiej Metropolii. Jednym z jej głównych zadań jest organizacja transportu publicznego. W porozumieniu z trzema organizatorami transportu /KZK GOP, MZKP Tarnowskie Góry oraz MZK Tychy/ ujednolicono taryfę, a na wniosek prezydent Rudy Śląskiej Grażyny Dziedzic wprowadzono bezpłatną komunikację dla dzieci i młodzieży. – To był to nasz priorytet. W samym mieście ulgi tej wprowadzić się początkowo nie udało, dlatego tym bardziej cieszy fakt, że od tego roku obowiązuje ona w całej metropolii – zaznacza prezydent Dziedzic.

reklama

Z bezpłatnej komunikacji na terenie metropolii od 1 stycznia 2018 r. mogą korzystać dzieci i młodzież do 16. roku życia. Aktualnie bezpłatny przejazd pasażerów, którzy skończyli 7. rok życia, może odbywać się na podstawie ważnej legitymacji szkolnej. Tak będzie do 31 marca. Od 1 kwietnia osoby te wchodząc do autobusu, tramwaju czy trolejbusu będą musiały odbić kartę ŚKUP z zarejestrowaną ulgą przy czytniku, by móc bezpłatnie podróżować.

– Wszystkie osoby w wieku od 7 do 16 lat, które nie posiadają jeszcze spersonalizowanej karty ŚKUP, mają czas na jej wyrobienie do 31 marca. W trakcie wyrabiania karty pamiętajmy, że należy posiadać ważną legitymacje szkolną, ponieważ to na jej podstawie zostanie zakodowany na karcie ŚKUP bilet uprawniający do bezpłatnych podróży. Jest to warunek niezbędny, o którym nie możemy zapomnieć – tłumaczy Andrzej Nowak, pełnomocnik prezydenta Rudy Śląskiej ds. transportu zbiorowego.

– Założyć spersonalizowaną kartę można w Punktach Obsługi Klienta oraz w Punktach Obsługi Pasażera – dodaje. W Rudzie Śląskiej zlokalizowane są dwa Punkty Obsługi Klienta mieszczące się w salonikach prasowych „Kolporter”: przy ul. 1 Maja 370 w Czarnym Lesie (TESCO) oraz przy ul. Planty Kowalskiego 1 w Nowym Bytomiu (Biedronka). Pełną listę punktów POK oraz POP można znaleźć na stronie www.portal.kartaskup.pl.

Odbiór karty możliwy (osobiście) jest tylko w Punkcie Obsługi Klienta. Wniosek można wysłać również przez Internet (www.portal.kartaskup.pl). Nie można tego zrobić pocztą. Do wniosku należy dołączyć zdjęcie. W punktach może ono zostać zrobione na miejscu, może zostać zeskanowane z legitymacji szkolnej lub z przyniesionej fotografii.

Dzieci, które ukończyły 13 lat, mogą wniosek złożyć samodzielnie. Muszą jednak pamiętać, aby mieć ze sobą dokument potwierdzający tożsamość. Może to być np. legitymacja szkolna. Jeżeli to rodzic lub opiekun prawny chce złożyć wniosek za dziecko, które ukończyło 13 lat, to musi mieć ze sobą podpisane przez nie pełnomocnictwo podpisane. Rodzic lub prawny opiekun przy składaniu wniosku musi mieć ze sobą dokument potwierdzający swoją tożsamość i tożsamość dziecka. Gdy dziecko nie ma jeszcze 13 lat, to wniosek w jego imieniu musi złożyć rodzic lub prawny opiekun. Trzeba mieć ze sobą: dowód osobisty; dowód osobisty lub paszport dziecka – gdy nie posiada tych dokumentów, wystarczy legitymacja szkolna; dokument poświadczający tytuł do opieki prawnej (np. akt urodzenia dziecka).

Przypomnijmy, że dziecko w wieku poniżej 7 lat może bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej na podstawie oświadczenia osoby opiekującej się nim w czasie podróży. Z ulgi pasażer może korzystać do czasu, w którym skończy rocznikowo 16 lat. Czas obowiązywania tej ulgi zależny jest od daty urodzin. Osoby, które urodziły się w okresie od 1 stycznia do 30 września, bezpłatnie mogą jeździć do końca ważności legitymacji szkolnej, czyli do 30 września, zaś osobom urodzonym w okresie od 1 października do 31 grudnia, ulga kończy się w dniu urodzin.

Więcej informacji na temat wprowadzonych zmian można znaleźć na stronie www.metropoliajedziemy.pl.
(WZ/UM Ruda Śląska)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button