Region

Mieszkańcy Gliwic zdecydują, ile zapłacą za żłobek

Gliwice planują zmienić sposób wyliczania opłaty za pobyt dzieci w żłobkach miejskich, a nowe propozycje skonsultują z mieszkańcami. To głosy gliwiczan zadecydują o tym, które rozwiązanie może zostać wprowadzone. Ankieta będzie dostępna od 6 do 21 kwietnia br. na stronie internetowej gliwice.eu.

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. W placówkach tych obowiązuje skomplikowany sposób naliczania opłat za pobyt maluchów, na co często skarżą się rodzice. Miasto przygotowało więc czytelniejsze propozycje, które chce poddać pod głosowanie gliwiczan.

W miejsce obecnego wzoru wprowadzona ma być stała opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Obecnie opłata w żłobku miejskim w Gliwicach jest liczona od godziny i kształtuje się – w zależności od dochodu – w przedziale od 62 groszy do 5,62 zł za godzinę. Tymczasem stała miesięczna opłata to standard w wielu śląskich miastach.

Która z przedstawionych propozycji powinna obowiązywać w Gliwicach?

Pierwsza propozycja to wprowadzenie jednakowej opłaty dla wszystkich za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich, druga przewiduje trzy stawki w zależności od dochodu netto na osobę w rodzinie (do dochodu nie wlicza się świadczenia 500+).

I propozycja – opłata jednakowa dla wszystkich
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

300 zł niezależnie od dochodu
II propozycja – opłata zależna od dochodu w rodzinie
Wysokość opłaty miesięcznej za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich

150 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie do 1.100 zł
250 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.100 zł do 1.700 zł
400 zł dla dochodu netto na osobę w rodzinie pow. 1.700 zł
W każdym z wariantów rodzice dodatkowo płaciliby do 7 zł dziennie za wyżywienie. Tak jak dotąd, opłata za wyżywienie nie byłaby pobierana w przypadku nieobecności dziecka.

Co ma zmienić się w opłatach za Żłobki Miejskie?

Przewidziane jest wprowadzenie stałej opłaty miesięcznej, bez względu na liczbę nieobecności dziecka.
W zależności od wybranego wariantu, opłata może być niezależna od dochodu i jednakowa dla wszystkich albo zależna od dochodu (tak jest teraz). W efekcie niektórzy rodzice mogą płacić więcej, inni mniej niż obecnie.
Wykaz stawek jest przejrzysty i prostszy niż obowiązujący od lat wzór naliczania opłaty, który – jak zgłaszali niektórzy mieszkańcy – jest zbyt skomplikowany.

Źródło: UM Gliwice

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

KORONAWIRUS: Sytuacja na Śląsku jest krytyczna! Pomóc ma wojsko

Komisja Europejska zgodziła się na miliard złotych pomocy dla Polskiej Grupy Górniczej

Abp Wiktor Skworc zaapelował do księży: postną jałmużnę oddajcie na szpital w Mikołowie

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close