REKLAMA
Kategorie

Mija setna rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego. W walkach mogło zginąć nawet 180 śląskich powstańców

Dziś mija setna rocznica wybuchu II Powstania Śląskiego, o którym na lekcjach historii mówi się najmniej. Zryw militarny mieszkańców Śląska rozpoczął się w nocy z 19 na 20 sierpnia 1920 r., a jednym z postulatów walczących było utworzenie polsko – niemieckiej policji, która miała zastąpić znienawidzone niemieckie służby SIPO. W walkach mogło zginąć nawet 180 śląskich powstańców.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski – Naszym zadaniem jest pielęgnować, czcić naszych bohaterów, honorować ich za to na każdym kroku i pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze, trzeba o tym pamiętać, a z drugiej strony trzeba wyciągać te pozytywne wnioski i dbać o te najwłaściwsze wartości i cnoty, które w tym okresie międzywojennym były naprawdę najbardziej powszechne. 

W tym roku uroczystość ze względu na epidemię koronawirusa była skromna. Urzędnicy zapowiadają, że gdy sytuacja się zmieni, obchody setnej rocznicy III Powstania Śląskiego w 2021 r. będą przygotowane z odpowiednim rozmachem. Planowane jest nawet powstanie filmu o Wojciechu Korfantym.

Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego – Taki naprawdę dobry film, nie kolejna opowieść z życiorysu, no żeby właśnie też przyciągnąć młode pokolenie do kin i pokazać.  No jest trudna sytuacja budżetowa, to są duże produkcje, ale też jest taki pomysł, który rozpatrujemy, przygotowujemy się do kolejnego budżetu, ale uważamy, że na stulecie czyli powrotu Śląska do macierzy, taki materiał, taki film z dobrym scenariuszem powinien powstać.

II Powstanie Śląskie trwało tylko 5 dni. Bezpośrednio po zakończeniu walk Niemcy przystali na postulaty Polaków i utworzyli tzw. Policję Plebiscytową, składającą się po połowie z polskich i niemieckich mieszkańców Śląska. 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Afera podwyżkowa trwa! Prezes Związku Górnośląskiego ogłosił zbiórkę dla potrzebujących posłów

Uczniowie wracają do szkół już 1 września. Według nauczycieli, nikt nie będzie czuł się bezpiecznie [WIDEO]

Stan zagrożenia pożarowego w lasach! Najwyższy stan ostrożności wprowadzono w dwóch nadleśnictwach [WIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button