KrajRegionWiadomość dnia

Miliony, śląska policja i gang z Kamerunu. Śledztwo jak scenariusz na dobry kryminał [ZDJĘCIA]

Byli między innymi z Kamerunu, działali w całej Polsce, a kasę wyłudzali od firm z całego świata. Ale wpadli w ręce śląskich policjantów. Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości wspólnie z mundurowymi z Wydziału Operacyjnego Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zatrzymali trzech mężczyzn wchodzących w skład międzynarodowej grupy przestępczej. Zanim to zrobili – oszuści zdążyli wyłudzić grube miliony od wielu firm. Tylko gotówki odnaleziono 1,.5 mln zł!

 

 

Smog w sądzie! A w śląskich restauracjach pustki! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Na przełomie marca i kwietnia tego roku śledztwo w sprawie międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej pieniądze od krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych wszczęła Prokuratura Okręgowa w Katowicach. Sprawą od razu zajęli się policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością katowickiej komendy wojewódzkiej. Szybko nadeszły efekty ich wytężonej pracy. W ubiegłym tygodniu śląscy policjanci wspólnie z mundurowymi z Wydziału Operacyjnego Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zatrzymali na terenie Warszawy trzech mężczyzn podejrzanych o udział w międzynarodowej grupie przestępczej.

Śląscy policjanci zatrzymali członków międzynarodowej grupy przestępczej i zabezpieczyli ponad 1,5 mln złotych (fot.policja)
Śląscy policjanci zatrzymali członków międzynarodowej grupy przestępczej i zabezpieczyli ponad 1,5 mln złotych (fot.policja)

Jak ustalili śledczy, zatrzymani mężczyźni w różnych miastach na terenie całego kraju brali udział w działalności zorganizowanej grupy przestępczej. Przestępczy proceder polegał na wyłudzaniu środków pieniężnych od krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Członkowie tej grupy przestępczej wykorzystując utracone lub przerobione dokumenty zakładali rachunki bankowe na które przesyłane były pochodzące z oszustw pieniądze.

Zatrzymani w ubiegłym tygodniu przez policjantów mężczyźni to obywatele Kamerunu w wieku 47, 31 i 30 lat. 47-latek posiada również obywatelstwo polskie i został zatrzymany na gorącym uczynku – bezpośrednio po wyjściu z placówki bankowej, w której założył konto, posługując się skradzionym dokumentem tożsamości. Policjanci dokonali także przeszukań mieszkań i magazynów wynajmowanych przez mężczyzn. Tym sposobem odnaleźli gotówkę pochodzącą z przestępczego procederu. Zabezpieczyli aż ok. 1,5 mln złotych i 12 tys. euro. W trakcie przeszukań stróże prawa zabezpieczyli także fałszywe paszporty, karty bankomatowe, telefony komórkowe, karty SIM, laptopy i tablety. Dodatkowo w tej sprawie Prokuratura zablokowała środki na rachunkach bankowych w wysokości 1 713.208 złotych, 545.439 Euro i prawie 40 tys. dolarów.

Zatrzymani w ubiegłym tygodniu przez policjantów mężczyźni to obywatele Kamerunu w wieku 47, 31 i 30 lat. 47-latek posiada również obywatelstwo polskie i został zatrzymany na gorącym uczynku
Zatrzymani w ubiegłym tygodniu przez policjantów mężczyźni to obywatele Kamerunu w wieku 47, 31 i 30 lat. 47-latek posiada również obywatelstwo polskie i został zatrzymany na gorącym uczynku

Zatrzymani mężczyźni trafili do policyjnego aresztu, skąd zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Wszyscy zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i posługiwania się cudzymi dokumentami tożsamości, przy czym z przestępczej działalności uczyniono sobie stałe źródło dochodu. Najbliższe 3 miesiące spędzą w areszcie. Grozi im do 15 lat więzienia.

Tak skuteczna realizacja sprawy i przeprowadzenie skomplikowanych czynności było możliwe dzięki bliskiej współpracy policjantów z pionu zwalczającego cyberprzestępczość ze Śląska i Warszawy. Postępowanie jest w toku, a policjanci i Prokuratura nie wykluczają dalszych zatrzymań.

Zatrzymali członków międzynarodowej grupy przestępczej

Śląscy policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością wspólnie z policjantami z Wydziału Operacyjnego Biura do walki z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji zatrzymali na terenie Warszawy trzech obywateli Kamerunu, którzy działali w międzynarodowej zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzaniem pieniędzy od firm z całego świata. Jeden z podejrzanych został zatrzymany na gorącym uczynku – bezpośrednio po wyjściu z placówki bankowej, w której założył konto, posługując się skradzionym dokumentem tożsamości. Podczas przeszukań policjanci odnaleźli ponad 1,5 mln złotych w gotówce, a Prokuratura zablokowała środki na rachunkach bankowych w wysokości ponad 1,7 mln złotych, prawie 0,5 mln Euro i prawie 40 tys. dolarów pochodzące z przestępczego procederu. Zatrzymanym grozi 15 lat więzienia➡️ https://bit.ly/2MEKqZn Polska Policja #oszustwa #wyłudzenia #

Opublikowany przez Policja Śląska Niedziela, 7 czerwca 2020

źródło: Śląska Policja

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ponad 330 interwencji straży pożarnej po wichurach, które przeszły nad Polską [FOTO]

Trąba powietrzna przeszła przez woj.śląskie! Ogromne zniszczenia w Kaniowie [ZDJĘCIA]

Ponad 600 zakażeń dodatnich w drugim etapie badań przesiewowych prowadzonych w kopalni Zofiówka

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close