Mniejsze niż zwykle. PKW zdecydowała o formacie kart do głosowania
Karta do głosowania na wybory samorządowe 2018 będzie mniejsza, niż te – które znamy z poprzednich wyborów. To ustalenia Państwowej Komisji Wyborczej.
Możecie podpatrzeć, jak powstają nasze newsy! ZOBACZCIE nowy spot SILESIA FLESZ!
W wyborach samorządowych karta wyborcza będzie miała formę tzw. płachty – poinformował szef PKW Wojciech Hermeliński. Jego zdaniem, płachta będzie wygodna dla wyborcy, ułatwi prace komisjom wyborczym i zmniejszy możliwość fałszowania głosów.
Decyzję PKW przedstawił jej przewodniczący Wojciech Hermeliński.
-Będzie to karta w postaci tzw. płachty, chociaż to nie będzie już płachta w rozumieniu takim, jak miała być w oparciu o przepisy z czasów sprzed nowelizacji. Te karty znacznie się zmniejszyły z uwagi na to, że kodeks wyborczy zmienił zasady liczby kandydatów. Kiedyś można było zgłaszać dwa razy tyle, ilu jest kandydatów. Teraz można zgłaszać tylu kandydatów, ile jest mandatów w danym okręgu plus dwa. W związku z tym karty będą mniejsze – powiedział Hermeliński.
– Kodeks wyborczy zmienił zasadę liczby kandydatów – kiedyś można było zgłaszać dwa razy tyle kandydatów, ile jest mandatów. Teraz można zgłaszać tylu kandydatów, ile jest mandatów plus dwa. W związku z tym karty będą mniejsze, będą miały rozmiar od A4 do A2, więc nie będą tak wielkie, jak pierwotnie przewidywana A0, która była ogromną płachtą – mówił Hermeliński.
Zdaniem szefa PKW, głosowanie na jednostronnie zadrukowanej płachcie będzie dużo wygodniejsze dla wyborcy. W ocenie Hermelińskiego, taka forma karty będzie także ułatwieniem dla komisji wyborczych i przyspieszy proces liczenia głosów. – W związku z tym będzie też mniejsza możliwość fałszowania, gdyby ktoś, nie daj Boże, chciał tam jakieś znaczki dostawiać, fałszować. Mamy nadzieję, że takich sytuacji nie będzie w ogóle – dodał.
Ilona Kanclerz kandydatką Śląskiej Partii Regionalnej na prezydenta Katowic
Hermeliński poinformował, że karta wyborcza w formie tzw. książeczki będzie stosowana, jeśli liczba komitetów wyborczych na liście wyborczej będzie większa niż 20. – Wtedy, rzeczywiście nie zmieściłyby się te wszystkie komitety, w związku czym książeczka będzie potrzebna – ocenił szef PKW. Jednak, jak dodał, karta-książeczka nie będzie przeważać w wyborach samorządowych.
Dyskusja na temat kształtu i wyglądu kart do głosowania trwa od ostatnich wyborów samorządowych w 2014 r. Wówczas w skali całego kraju w wyborach do sejmików wojewódzkich liczba głosów nieważnych stanowiła przeszło 17 procent. Z kolei w wyborach samorządowych w roku 2010 i 2006 oddano ponad 12 proc. głosów nieważnych. Zdaniem niektórych tak wysoki odsetek był spowodowany wyglądem książeczki oraz niejasną instrukcją głosowania.
Od listopada 2016 r. do czerwca 2017 r. PKW i KBW prowadziły konsultacje nt. kształtu kart do głosowania w wyborach samorządowych w 2018 r. W badaniu prawie 71 proc. badanych opowiedziało się za tym, by karta do głosowania miała kształt książeczki; niespełna 10 proc. wyborców wybrało kartę wielkoformatową, tzw. płachtę.
Wybory samorządowe odbędą się 21 października. Dwa tygodnie później, 4 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Wybieranych będzie blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich oraz blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
(źródło: IAR, PAP)