„Most London Bridge jest opuszczony”. Nie żyje Królowa Elżbieta II
Zmarła Królowa Elżbieta II, najdłużej panująca królowa brytyjska w historii. Miała 96 lat.
Według procedur, pogrzeb królowej odbędzie się w dziewiątym dniu po jej śmierci. Wcześniej nowy król pojedzie do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej – a także odbyć szereg spotkań protokolarnych, w tym ze zjeżdżającymi się z całego świata dyplomatami.
W ciągu kilku godzin od śmierci królowej powinny spotkać się obie izby parlamentu, które na wspólnym posiedzeniu uczczą pamięć Elżbiety II. W trakcie pierwszej doby odbędzie się oficjalna proklamacja księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii.
The Queen died peacefully at Balmoral this afternoon.
The King and The Queen Consort will remain at Balmoral this evening and will return to London tomorrow. pic.twitter.com/VfxpXro22W
— The Royal Family (@RoyalFamily) September 8, 2022
Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku po nagłej śmierci swojego ojca Jerzego VI. Była najdłużej panującą brytyjską królową w historii, po tym jak w 2015 roku pobiła dotychczasowy rekord królowej Wiktorii, która panowała aż 63 lata.
Od 13 października 2016 była najdłużej panującą głową państwa na świecie. Wcześniej tytuł ten przysługiwał Ramie IX – królowi Tajlandii, który rządził od 1946 do swojej śmierci w 2016. Od 12 czerwca 2022 była drugą po Ludwiku XIV najdłużej panującym monarchą na świecie, wyprzedzając króla Tajlandii, który urząd sprawował 70 lat i 126 dni.
Królowa rządziła dłużej niż jakikolwiek inny monarcha w brytyjskiej historii, stając się bardzo kochaną i szanowaną postacią na całym świecie. Jej niezwykłe panowanie sprawiło, że podróżowała szerzej niż jakikolwiek inny monarcha, podejmując wiele historycznych wizyt za granicą.
'I declare before you all that my whole life whether it be long or short shall be devoted to your service.'
On her twenty-first birthday, in a speech broadcast on the radio from Cape Town, The Queen (then Princess Elizabeth) dedicated her life to the service of the Commonwealth. pic.twitter.com/0URU2tEPj8
— The Royal Family (@RoyalFamily) March 9, 2020
Znana z poczucia obowiązku i poświęcenia się życiu w służbie, była ważną figurantką Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów w czasach ogromnych zmian społecznych. Jej Królewska Mość kontynuuje pełny program zaangażowania, od wizyt w organizacjach charytatywnych i szkołach, przez goszczenie głów państw, po prowadzenie Pamięci narodu i uroczystości – wszystko to wspierane przez innych członków Rodziny Królewskiej.
Królowa postrzegała służbę publiczną i wolontariat jako jeden z najważniejszych elementów swojej pracy. Królowa miała powiązania – jako Królewski Patron lub Prezydent – z ponad 600 organizacjami charytatywnymi, stowarzyszeniami wojskowymi, organizacjami zawodowymi i organizacjami użyteczności publicznej. Są to zarówno organizacje charytatywne o ugruntowanej pozycji, jak i mniejsze organizacje działające w specjalistycznej dziedzinie lub tylko lokalnie.
Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej była również głową 14 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm. Liczba państw, w których panowała Elżbieta II zmieniała się podczas jej panowania. Wszystkich państw, które uznawały ją za głowę państwa było 33.
Źródło: wikipedia.pl, www.royal.uk