KategorieSilesia Flesz najnowsze informacjeWiadomość dnia

„Most London Bridge jest opuszczony”. Nie żyje Królowa Elżbieta II

Zmarła Królowa Elżbieta II, najdłużej panująca królowa brytyjska w historii. Miała 96 lat. 

 

Według procedur, pogrzeb królowej odbędzie się w dziewiątym dniu po jej śmierci. Wcześniej nowy król pojedzie do Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej – a także odbyć szereg spotkań protokolarnych, w tym ze zjeżdżającymi się z całego świata dyplomatami.

W ciągu kilku godzin od śmierci królowej powinny spotkać się obie izby parlamentu, które na wspólnym posiedzeniu uczczą pamięć Elżbiety II. W trakcie pierwszej doby odbędzie się oficjalna proklamacja księcia Karola na króla Wielkiej Brytanii.

Elżbieta II wstąpiła na tron 6 lutego 1952 roku po nagłej śmierci swojego ojca Jerzego VI. Była najdłużej panującą brytyjską królową w historii, po tym jak w 2015 roku pobiła dotychczasowy rekord królowej Wiktorii, która panowała aż 63 lata.

Od 13 października 2016 była najdłużej panującą głową państwa na świecie. Wcześniej tytuł ten przysługiwał Ramie IX – królowi Tajlandii, który rządził od 1946 do swojej śmierci w 2016. Od 12 czerwca 2022 była drugą po Ludwiku XIV najdłużej panującym monarchą na świecie, wyprzedzając króla Tajlandii, który urząd sprawował 70 lat i 126 dni.

Królowa rządziła dłużej niż jakikolwiek inny monarcha w brytyjskiej historii, stając się bardzo kochaną i szanowaną postacią na całym świecie. Jej niezwykłe panowanie sprawiło, że podróżowała szerzej niż jakikolwiek inny monarcha, podejmując wiele historycznych wizyt za granicą.

Znana z poczucia obowiązku i poświęcenia się życiu w służbie, była ważną figurantką Wielkiej Brytanii i Wspólnoty Narodów w czasach ogromnych zmian społecznych. Jej Królewska Mość kontynuuje pełny program zaangażowania, od wizyt w organizacjach charytatywnych i szkołach, przez goszczenie głów państw, po prowadzenie Pamięci narodu i uroczystości – wszystko to wspierane przez innych członków Rodziny Królewskiej.

Królowa postrzegała służbę publiczną i wolontariat jako jeden z najważniejszych elementów swojej pracy. Królowa miała powiązania – jako Królewski Patron lub Prezydent – ​​z ponad 600 organizacjami charytatywnymi, stowarzyszeniami wojskowymi, organizacjami zawodowymi i organizacjami użyteczności publicznej. Są to zarówno organizacje charytatywne o ugruntowanej pozycji, jak i mniejsze organizacje działające w specjalistycznej dziedzinie lub tylko lokalnie.

Oprócz godności królowej Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej była również głową 14 innych państw: Antigui i Barbudy, Australii, Bahamów, Belize, Grenady, Kanady, Jamajki, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyn, Tuvalu i Wysp Salomona, które razem z Wielką Brytanią mają status tzw. Commonwealth realm. Liczba państw, w których panowała Elżbieta II zmieniała się podczas jej panowania. Wszystkich państw, które uznawały ją za głowę państwa było 33.

Źródło: wikipedia.pl, www.royal.uk

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button