Region

Mysłowice walczą z boreliozą. Mieszkańcy zbadają się za darmo

Jeszcze w październiku tego roku ruszy drugi w Mysłowicach program walki z boreliozą. Zakłada on wykonanie 1400 kompletów testów przesiewowych wykrywających zakażenie boreliozą. Badania będą w całości finansowane przez mysłowicki samorząd.

 

ZOBACZCIE KONIECZNIE TOP 5 NEWSÓW SILESIA FLESZ! [24-30.09.2018]

Aby zgłosić chęć wzięcia udziału w badaniu wystarczy skontaktować się z realizatorem programu, jedną z przychodni Fundacji Unia Bracka i wypełnić formularz kwalifikacyjny.

Program skierowany będzie do osób zameldowanych na terenie Mysłowic w wieku powyżej 10 lat. Całkowity tegoroczny koszt realizacji zadania to 121 750,00 zł w całości pokrywany z budżetu miasta.

Badania wykonywane będą w następujących przychodniach:

Przychodnia Bracka Mysłowice, ul. Świerczyny 5, Mysłowice, tel. 32 222 37 31.
Przychodnia Bracka na Chopina, ul. Chopina 54, Mysłowice, tel. 32 225 02 21.
Przychodnia Bracka Wesoła, ul. Osmańczyka 4, Mysłowice, tel. 32 223 92 86.

W ramach projektu planuje się wykonanie 1400 przesiewowych badań testem ELISA oraz przeprowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej. W przypadku wyniku pozytywnego lub wątpliwego wykonany zostanie potwierdzający test Western Blot. Akcja zakłada zorganizowanie otwartych spotkań edukacyjnych dla mieszkańców miasta. Tematyką spotkań ma być borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) oraz inne choroby odkleszczowe, profilaktyka, możliwość zastosowania efektywnych i bezpiecznych szczepionek przeciwko KZM, rozpoznanie, leczenie, rokowanie oraz film instruktażowy z zakresu usuwania kleszcza.

Ponadto na czas trwania programu uruchomiona została skrzynka mailowa, za pośrednictwem której mieszkańcy mogą wysyłać zapytania i uzyskać pomoc związaną z chorobami odkleszczowymi: borelioza@uniabracka.pl.

Liczba zachorowań w Mysłowicach w ostatnich latach kształtuje się na wysokim poziomie i zauważalna jest tendencja wzrostowa. Program badań profilaktycznych kierunku rozpoznania boreliozy oraz edukacji w zakresie chorób odkleszczowych ma na celu podniesienie świadomości i wiedzy mysłowiczan oraz zmniejszenie liczby powikłań zakażeń boreliozy poprzez wczesne wykrycie choroby.

Badania będą prowadzone w ramach programu „Poznaj boreliozę – mysłowicki program badań profilaktycznych w kierunku rozpoznania boreliozy oraz edukacji zdrowotnej z zakresu chorób odkleszczowych” na lata 2017-2019.

Źródło: UM w Mysłowicach, fot. archiwum

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close