Naukowa ekspedycja kajakiem z Goczałkowic do Gdańska, czyli Czysta Wisła–Why Not rusza w trasę!
Przedstawiciele Fundacji Why Not we współpracy z Uniwersytetem Śląskim stworzyli naukowy projekt badawczy ”Czysta Wisła – Why Not” , którego inauguracją jest wyprawa kajakiem aż do samego Gdańska. Naukowcy pokonując blisko 1000 kilometrów długości Wisły będą badać najważniejsze parametry chemiczne wody oraz w wybranych punktach mierzyć jakość powietrza nad korytem rzeki. Analizy będą wykonywane bezpośrednio z kajaka Fundacji Why Not, łodzi Uniwersytetu śląskiego „Uśka”oraz z balonu badawczego „Ulka”. Zmagania drużyny badawczej można od dziś śledzić za pośrednictwem utworzonego na Facebooku wydarzenia.
Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!
-Naszym zadaniem będzie dokładne sprawdzenie czystości wody na całej długości. Generalnie mamy dwadzieścia stałych punktów pomiarów wody, które funkcjonują na co dzień. Natomiast my postawiliśmy sobie o wiele bardziej ambitne zadanie – chcemy jednoczasowo w ciągu dwóch tygodni sprawdzić co kilometr skład chemiczny wody, chcemy pobrać próbki tej wody, która będzie przetransportowana do Uniwersytetu Śląskiego, gdzie będzie poddawana pełnym analizom laboratoryjnym i tak samo będziemy pobierać próbki osadów dennych. Troszeczkę rzadziej, bo co 20 kilometrów, ale to absolutnie wystarczy – mówi Marian Rojek, Fundacja Why Not.
-Zespół pana profesora Woźnicy, który tworzy Śląskie Centrum Wody jest przygotowany jeśli chodzi o hydrologów, chemików, badaczy środowiska naturalnego, którzy stanowią ekipę badawczą towarzyszącą spływowi wzdłuż Wisły. Jest to pierwszy w ogóle albo pierwszy od długiego czasu metodyczny pomiar jakości wody Wisły, więc spodziewamy się naprawdę fascynujących wyników po zakończeniu tego badania. Dodajmy jeszcze, że towarzyszył będzie także balon pomiarowy Uniwersytetu Śląskiego, który w wybranych miejscach dokona pomiarów powietrza nad korytem Wisły – mówi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
-Część wyników będziemy na bieżąco udostępniać przy użyciu stron Internetowych i przy użyciu geoportali, natomiastto to będą takie wyniki bardzo zgrubne i jeszcze niedokładne. Natomiast generalnie to opracowanie tego typu wyników trwa, myślę, że będziemy się przymierzać, żeby w ciągu trzech miesięcy wypuszczać pierwsze publikacje naukowe – mówi dr hab. Andrzej Woźnica, Śląskie Centrum Wody Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
-Zaczyna się nauka przez bardzo duże „N” a my w DNA naszym firmowym mamy troskę o czystość wody, mamy troskę o badania, projekty naukowe, wszystko co się wiąże z rozwojem, dobrem dla przyszłych pokoleń. Zrównoważenie podejście do środowiska. Nasza królowa rzek musi być przebadana po raz kolejny, jest 2021 rok, wymagane są aktualizacje. Myśmy od razu powiedzieli „Hop, dołączamy do tego projektu”. Musimy w nim być, musimy w nim uczestniczyć. Skorzystamy z tego zarówno w wymiarze praktycznym, jak i w wymiarze teoretycznym w ramach współpracy z instytutami badawczymi, jednostkami badawczymi, z uczelniami, dzieląc się wspólnie wynikami – mówi Maciej Zaremba, Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów w Katowicach.
autorka: Fatima Orlińska
Ależ mają sezon! Raków Częstochowa z Superpucharem Polski. Rozstrzygnęły karne
Z prywatnego ogrodu w Katowicach zniknęły rzeźby warte ponad 130 tysięcy złotych!