reklama
Kategorie

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego apelują o ochronę naszej planety [WIDEO]

reklama

13 kroków. Tyle zdaniem naukowców z Uniwersytetu Śląskiego jest potrzebnych, aby skutecznie chronić Ziemię przed ekologiczną degradacją. Zaapelowali do wszystkich o skuteczniejszą ochronę środowiska.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego apelują o podjęcie działań zmierzających do powstrzymania dewastacji naszej planety. Przedstawili trzynaście kroków, które powinny zostać podjęte, aby nie spełniły się czarne scenariusze. To między innymi stworzenie większej liczby rezerwatów przyrody, edukacja dzieci i młodzieży, czy powszechne stosowanie energii odnawialnej.

Katowice, Uniwersytet Śląski, apel, naukowcy, ekologia, apel o ochronę środowiska

-Zmiany klimatyczne będą prowadzić nawet do wojen klimatycznych, ale na pewno do przemieszczania ludzi. W pewnych rejonach świata staje się niemożliwe funkcjonowanie, ludzie będą stamtąd uciekać – mówi prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

reklama

 

Zmiany klimatyczne wpływają już bardzo mocno na los zwierząt, które często walczą o przetrwanie. Ich naturalnym środowiskiem co raz częściej stają się miasta. Uniwersytet Śląski, prowadzi kampanię edukacyjną pt. „Nie żądlę, zapylam”, która mówi o bioróżnorodności owadów zapylających żyjących w mieście. -Z tą samą kampanią będziemy próbowali dotrzeć do osób, które wydają decyzje dotyczące środowiska, żeby uświadomić właściwie wszystkim, od których przyszłość zależy, że środowisko jest całością, że żaden element nie może z niego wypaść – mówi dr hab. Agnieszka Babczyńska, dyrektor Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego.

 

Jednym z większych problemów, z którymi zmaga się województwo śląskie jest smog. – Myślę, że jeśli porównujemy województwo śląskie do tego, które było jeszcze 20-25 lat temu, to na pewno jest lepiej. Aczkolwiek ostatnie zdjęcia, które pojawiły się w mediach, z naszego balonu, który prowadzi badania atmosfery, pokazują, że jednak bardzo gruby i czarny smog wisi nad Śląskiem – mówi dr hab. Edyta Sierka, prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego.

Jednym ze sposobów walki ze smogiem jest opublikowany niedawno spot „Siekiera w domu musi być”, z udziałem aktora Mariana Dziędziela

Aby z nim walczyć, trzeba dotrzeć do ludzi. Jednym ze sposobów jest opublikowany niedawno spot „Siekiera w domu musi być”, z udziałem aktora Mariana Dziędziela, opowiadający o akcji „Nie truj sąsiada”, która ma być orężem w walce z niską emisją. (Paweł Jędrusik)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button