KrajRegion

Nie odśnieżasz chodnika? Grozi Ci surowa grzywna! Ale to nie wszystko

Właściciel nieruchomości ma obowiązek usuwania śniegu i lodu z chodnika, który położony jest wzdłuż jego nieruchomości. W przeciwnym razie grozi mu kara grzywny.

Kryminalna rozrywka w TVS! „Napisała: Morderstwo” od wtorku do czwartku o 21.25

 

Kiedy pas zieleni/chodnik jest właściciela posesji?

W tym przypadku należy spojrzeć do mapki geodezyjnej. Jeśli nie mamy takie możliwości, na sprawę należy spojrzeć w ten sposób: ogrodzenie podwórka buduje się zawsze w granicach działki. Argument, że 10 cm trawy wokół siatki to teren gminy jest nadużyciem i w tym przypadku nie pomoże.

Właściciel, użytkownik wieczysty, jednostka organizacyjna, a także zarządca nieruchomości musi odśnieżyć i zlikwidować lód z bramy i podwórza posesji, a także usunąć sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na jego terenie.

Kiedy nie trzeba odśnieżać chodnika

Właściciel działki nie musi odśnieżać przystanków komunikacyjnych z wydzielonych krawężnikiem lub oznakowaniem poziomym torowisk pojazdów szynowych. Nawet, jeżeli działka znajduje się bezpośrednio przy chodniku.

Właściciel działki nie musi odśnieżać chodnika w miejscu gdzie parkują auta, a zarządca drogi pobiera za to opłaty z tytułu postoju lub parkowania samochodów.

Właściciel nieruchomości nie musi odśnieżać chodnika wówczas, gdy nie przylega on bezpośrednio do nieruchomości, lecz dzieli go od niej pas trawnika. Wtedy obowiązek usuwania z niego śniegu ciąży na gminie.

Jaka kara grozi za nie odśnieżenie?

Za nieodśnieżenie chodnika przy posesji grozi grzywna w wysokości do 1500 zł. W przypadku gdy przechodzeń w skutek nieodśnieżenia chodnika przewróci się – właściciel posesji może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Wtedy musi zapłacić koszty leczenia poszkodowanego. W ekstremalnych przypadkach może również ponieść koszt płacenia przyznanej renty. Wtedy kwota może urosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystkie spory rozwiązuje w takim przypadku kodeks cywilny.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Powrót dzieci do szkół. Są wytyczne ministerstwa

Osoby z rocznika 1953 mogą do 11 stycznia wnioskować o naliczenie nowej emerytury

Lekarze z Chorzowa, walczący z koronawirusem nie będą chodzić zarośnięci 😉

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close