Nie żyje Adam Baumann. Aktor Teatru Śląskiego był związany ze sceną ponad 50 lat
Adam Baumann był aktorem Teatru Śląskiego od ponad 40 lat, ze sceną związany był od ponad 50 lat. Znany był także ogólnopolskiej publiczności ze względu na swoje role filmowe. W sezonie 1967/68 rozpoczął karierę teatralną w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Grudziądzu. W 1974 roku związał się z Teatrem im. Jaracza w Olsztynie, skąd po trzech sezonach przeniósł się do Katowic. Miał na koncie ponad 130 ról teatralnych, w tym te najważniejsze, nagradzane wieloma Złotymi Maskami.
Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!
W ostatnim czasie publiczność mogła oglądać go m.in. w „Skazanym na bluesa”, gdzie grał rolę ojca Ryszarda Riedla, w spektaklach reżyserowanych przez Roberta Talarczyka: „Drach”, „Himalaje”, „Wujek 81. Czarna ballada” czy w Mickiewiczowskich „Dziadach”. Widzowie oklaskiwali ponadto jego wielką kreację w „Sklepach cynamonowych” reżyserowanych przez Ingmara Villqista, budził także teatralną radość w kultowej i granej od wielu lat sztuce „Mayday”. Pod koniec września br. miał zagrać jedną z ról w premierowym przedstawieniu „Amator 2020” przygotowanym przez Teatr Śląski w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
Adam Baumann w styczniu 1978 pojawił się w Teatrze Śląskim po raz pierwszy – jako Grzegorz Niezguła w spektaklu reżyserowanym przez Bohdana Korzeniewskiego. Kolejne sezony w Teatrze Śląskim w Katowicach przyniosły doceniane kreacje, m.in. Wielkiego Księcia w „Nocy listopadowej” i Caramanchela w „Zielonym Gilu” (za te role otrzymał w roku 1982 swoją pierwszą Złotą Maskę), Sajetana Tempe w „Szewcach”, Salieriego w „Amadeuszu” (Złota Maska 1985), Don Fernanda w „Cydzie”, Szambelana w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Alfreda Doolittle w „Pigmalionie”, Horodniczego w „Rewizorze”, Publiusza w „Marmurze”, Papkina w „Zemście” (Złota Maska 1992), Majora w „Fantazym”, Księdza w „Weselu”, Sganarela w „Don Juanie” (Złota Maska 1993), Erwina w „Hałdach”, Fortunata Korzenia w „Chłopie milionerem”, Prezydenta von Waltera w „Intrydze i miłości”, Vladimira w „Czekając na Godota”, Karmazyna w „Wyzwoleniu”, Ojca w „Pułapce” Różewicza (Złota Maska 2003), Ubu w spektaklu „Ubu, słowem Polacy” (Nagroda im. Leny Starke).
Stworzył także filmowe role w takich produkcjach jak „Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Piłkarski poker”, „Boisko bezdomnych”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Wojaczek”. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Za artystyczne osiągnięcia otrzymał m.in. najważniejsze ogólnopolskie odznaczenia: Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi, Brązowy oraz Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Na swoje 50-lecie pracy artystycznej w 2020 roku otrzymał także Nagrodę im. Leny Starke za całokształt twórczości.
Adam Baumann zmarł 6 września 2021 r.
„Nie akceptuję tego jeszcze”. Piotr Małachowski na Stadionie Śląskim zakończył karierę
Coraz mniej czasu, żeby się spisać. Jak idzie spis powszechny na Śląsku?
źr. Teatr Śląski