RegionWiadomość dnia

Nie żyje biskup Gerard Bernacki. Biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej miał 77 lat

Bardzo smutna wiadomość napłynęła do nas z Archidiecezji Katowickiej. W wieku 77 lat lat zmarł w Prudniku wieloletni biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej, bp Gerard Bernacki.

 

Bp Gerard Bernacki zmarł w piątek, 21 grudnia w Prudniku. O jego śmierci poinformowała Archidiecezja Katowicka:

„Z przykrością przyjęliśmy wiadomość, że dziś, 21 grudnia 2018 r., odszedł do Pana wieloletni biskup pomocniczy Archidiecezji Katowickiej. Polecajmy go w naszych modlitwach oczekując jego pogrzebu: Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Polecajmy śp. biskupa Gerarda miłosierdziu Bożemu:
Jezu, Dobry Pasterzu,
Ty pozwoliłeś swojemu słudze przeżyć czas ziemskiej wędrówki,
spraw, aby Ciebie chwalił na wieki.”

Bp Gerard Bernacki urodził się 3 listopada 1942 roku w Książenicach. Kapłańskie święcenia przyjął 4 czerwca 1967 r. w Katowicach. Na biskupa został konsekrowany 16 kwietnia 1988 roku.

Swoją kapłańską drogę zaczął od wikariatu w Orzeszu. Stąd dekretem biskupim przeniesiony został do Bielska-Białej. W latach 70′ był także rekolekcjonistą w Kokoszycach.

Następnie rozpoczął studia w Rzymie, a w 1979 roku otrzymał tytuł doktora teologii życia wewnętrznego. Kiedy wrócił do Polski, w 1984 roku objął probostwo w Rybniku, w parafii Matki Boskiej Bolesnej. Do 1988 roku był sekretarzem biskupa ordynariusza, a w 1988 roku został katowickim biskupem pomocniczym i biskupem tytularnym Sala Consilina. Na emeryturę – jako biskup pomocniczy senior, bb Gerard Bernacki przeszedł z końcem stycznia 2012 roku.

Jego rezygnację przyjął papież Benedykt XVI przyjął. Jako już biskup senior, bp Gerard Bernacki zamieszkał w Zakopanem, w klasztorze bonifratrów. W ostatnim czasie przebywał w Prudniku. Tutaj zmarł.

(WZ/Gość Niedzielny/Archidiecezja Katowicka/Radio eM)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz również

Close
×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close