Niewiedza, czy lenistwo? Spore problemy z segregacją odpadów
Aż 25 procent w ogólnej ilości odpadów zmieszanych stanową odpady podlegające segregacji. To wynik testu, przeprowadzonego na losowo wybranym rybnickim osiedlu mieszkaniowym.
Zobacz koniecznie: Ogromna ryba z Rybnika i mur odgradzający Romów w Zabrzu – to i wiele więcej w najnowszym wydaniu TOP 5 NEWSÓW SILESIA FLESZ!
Przeprowadzone zostało badanie zmieszanych odpadów komunalnych pochodzących z terenów zabudowy wielolokalowej, na zawartość frakcji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła. Badaniu poddano odpady pochodzące z jednego z rybnickich osiedli mieszkaniowych, pobierając próbkę zmieszanych odpadów komunalnych o łącznej o masie 440 kg (zawartość trzech kontenerów).
Po przeprowadzeniu ręcznego sortowania odpadów i ich zważeniu, okazało się, iż w kontenerach, w których teoretycznie powinny się znajdować wyłącznie odpady zmieszane, znalazły się:
- metale i tworzywa sztuczne: 53 kg
- papier: 21 kg
- szkło: 32 kg
- bio: 65 kg
- pozostałe, mieszane odpady komunalne: 269 kg.
Analiza wyników przeprowadzonego badania pokazuje, że około 25% odpadów zmieszanych stanowią odpady, które powinny być segregowane (tj. metal, papier i szkło).
Jak widać na poniższych zdjęciach, z jednego kontenera, wyodrębnionych zostało kilka worków odpadów, które zamiast w kontenerze z odpadami zmieszanymi, powinny się znaleźć w odrębnych kontenerach, przeznaczonych do segregacji poszczególnych frakcji: