REKLAMA
Kategorie

Noc Muzeów 2015 [PROGRAM] Gdzie spędzić Noc Muzeów 2015 na Śląsku?

Noc Muzeów 2015 w Katowicach. Noc w Muzeum Śląskim. Nocne marki!

 

 
Nocne zwiedzanie to już żelazny punkt programu Muzeum Śląskiego, które w tym roku zaprasza 16 maja do odwiedzenia wystaw i wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych spotkaniach. Zgodnie z tegorocznym hasłem „Nocne marki” wszystkich amatorów nocnych przygód zapraszamy do spędzenia niezapomnianych chwil w siedzibach Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1 oraz al. W. Korfantego 3.

 

Powiązane artykuły

 

Na nocną imprezę zapraszamy nietypowo, bo już za dnia, o godzinie 11.00. Inauguracją wydarzenia będzie ostatnie spotkanie z cyklu debat „Pytania o Górny Śląsk”. W jego trakcie w siedzibie muzeum przy ul. T. Dobrowolskiego 1 porozmawiamy o tym, jak różne media pokazują rzeczywistość oraz w jaki sposób współcześnie środki przekazu będą odbierane po latach. Już od godziny 18.00 przestrzeń parkowa obok al. Roździeńskiego zmieni się w teren nocnych manewrów, gdzie poznamy broń i wyposażenie używane przez żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, zobaczymy specjalnie sprowadzony pojazd Skorpion, a także przymierzymy ubiór wojskowy oraz spróbujemy swoich sił w strzelaniu do celu. Miłośników rzemiosła ludowego zapraszamy natomiast na pokaz jubilerski mistrza filigranu, spotkanie z rzeźbiarzem ludowym i wytwórcą drewnianych zabawek, prezentacje haftów i wytwarzania kwiatków z bibuły. Imprezę pod gołym niebem zakończy spektakl „Golem-Godula” w wykonaniu Teatru HoM, inspirowany tajemniczą biografią Karola Goduli nazywanego królem cynku i węgla. Przez cały wieczór nocni goście będą mieli okazję obejrzeć panoramę miasta z wieży widokowej szybu „Warszawa”, wziąć udział w działaniach performatywnych związanych z setną rocznicy urodzin Tadeusza Kantora oraz zwiedzić zabytkowe pokopalniane budynki, w których przygotowano specjalne prelekcje i pokazy.

 

 

Do zwiedzania siedziby przy al. W. Korfantego 3 Muzeum Śląskie zaprasza od godziny 18.00. Tylko w ten wieczór będziemy mogli policzyć wszystkie koszmary i szaleństwa Francisca Goi, jednego z najbardziej tajemniczych artystów, oraz poznać ciekawostki związane z białymi nocami. Pasjonatów fotografii zainteresuje seans w zabytkowym fotoplastykonie „Modnym być, ach, modnym być – ubiór naszych przodków” oraz prelekcja połączona z prezentacją multimedialną o zmianach zachodzących w modzie w XIX i XX wieku, a także spotkanie ze Zbigniewem Podsiadłą, wielokrotnym laureatem najważniejszych konkursów fotograficznych. Poszukujących ciekawych publikacji zapraszamy na kiermasz wydawnictw w promocyjnych cenach, a wielbicieli dobrego humoru na prezentację plakatów autorstwa wybitnych artystów – Franciszka Starowieyskiego, Waldemara Świerzego, Romana Cieślewicza, Eryka Lipińskiego, Jana Młodożeńca, Andrzeja Dudzińskiego z NOCĄ w tytule i przekazie wizualnym. Wieczorna impreza jest także wyjątkową okazją do zobaczenia unikatowej prezentacji obrazów Alfonsa Dunin Borkowskiego oraz do zwiedzenia Pracowni Konserwacji. Muzeum Śląskie zaprasza również na kiermasz katalogów wystaw, monografii oraz książek poświęconych różnym dziedzinom sztuki, archeologii, etnografii, historii Śląska w promocyjnych cenach.

 

Dla dzieci

Dla najmłodszych gości siedziby muzeum przy al. W. Korfantego przygotowano zajęcia artystyczne, w trakcie których poznają kolejne etapy powstawania komiksów, dowiedzą się, jak w najprostszy sposób narysować superbohatera oraz stworzą własną opowieść rysunkową z kilkoma alternatywnymi zakończeniami. Miłośników planszówek na pewno zainteresuje gra, która zabierze ich w archeologiczną podróż odkrywającą historię siedzib starożytnych władców, tajemnice śląskich skarbów, a także przybliżającą warsztat archeologa. Nie lada gratką będą także warsztaty „Plamotwory”, w trakcie której poszukamy form w pozornie nic nieprzedstawiających plamach oraz samodzielnie domalujemy własne elementy, inspirując się malarstwem Tadeusza Kantora.

 

 

Nowe wystawy

Wszyscy, bez względu na wiek, mają szansę zobaczyć wystawę „Igrzysko Boże, Zbigniew Podsiadło. Fotografia”, której tematyka związana jest z życiem człowieka w jego religijnym wymiarze. Na zdjęciach zobaczymy bogatą architekturę świątyń różnych wyznań wpisaną w ludzkie osady, kapliczki, przydrożne świątki i krzyże, cmentarze, miejsca naszej pokoleniowej pamięci. Podczas Nocy w Muzeum Śląskim zostanie udostępniona po raz pierwszy ekspozycja „Malowanie progów w 100. rocznicę urodzin Tadeusza Kantora”, której towarzyszyć będzie oprowadzanie kuratorskie i działania happeningowe. Na ekspozycji zostaną zaprezentowane dzieła tego wielkiego awangardzisty XX wieku oraz instalacja ukazująca ewolucję jego twórczości.

 

Atrakcją specjalną będzie szansa na zdobycie bezpłatnego biletu na wystawy stałe i czasowe Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Wystarczy tylko skorzystać z oferty muzeów, odwiedzić wszystkie ich siedziby i zdobyć na ulotce z Nocy Muzeów cztery różne pieczątki. Aby umożliwić skorzystanie z oferty obu zaprzyjaźnionych instytucji i zdobyć wszystkie pieczątki, pomiędzy Muzeum Górnośląskim w Bytomiu a Muzeum Śląskim w Katowicach zostanie uruchomiona specjalna linia autobusowa. Szczegółowy rozkład jazdy oraz zasady gry znajdują się na stronie internetowej. Zapraszamy do zabawy!

 

 

 

Noc Muzeów 2015 w IPN Katowice

Katowice. Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach już po raz siódmy włącza się w ogólnoeuropejski projekt "Noc muzeów" 16 maja 2015 r. w godzinach 18.00-23.00 do siedziby IPN przy ul. Józefowskiej 102 w Katowicach. Tegoroczne hasło: Pasjonaci historii Goście Nocy Muzeów będą mieli okazję posłuchać m.in. Andrzeja Gowarzewskiego, architekta i dziennikarza, znawcę i historyka piłki nożnej, autora i współautora 90 książek o tematyce sportowej, twórcę, autora i edytora idei encyklopedii piłkarskiej Fuji.

 

 

Bartosz Kwiatkowski z Polskiego Stowarzyszenia Modelarzy Redukcyjnych opowie o tym, jak tworzy kolekcję modeli samolotów z biało-czerwoną szachownicą. Miłośnicy komputerów również znajdą coś dla siebie w wykładzie na temat komputerów w PRL-u. Swoje zbiory pokażą członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Powstań Śląskich -"Weteran". Z kolei Ogólnopolskie Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." zaprezentuje eksponaty, które na co dzień tworzą Izbę Pamięci w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, poświęconej pomordowanym przez NKWD polskim policjantom.

 

 

Dla wszystkich odwiedzających, a zwłaszcza dla najmłodszych, przygotowaliśmy mini grę terenową "Znaj znak", w której uczestnicy będą mieli za zadanie rozpoznać symbole, znaki, postaci lub daty związane z najnowszą historią Polski. Jak co roku zwiedzający siedzibę IPN-u będą mieli możliwość zajrzenia do magazynów Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Katowicach, w których przechowywane są akta archiwalne. Będą również dostępne w sprzedaży publikacje i gry edukacyjne IPN w cenach promocyjnych.  Dla naszych gości katowicki IPN organizuje bezpłatny transport do siedziby IPN w Katowicach przy ul. Józefowskiej 102, a także do Muzeum Izby Pamięci Kopalni Wujek oraz Muzeum Historii Katowic.
 

 

Częstochowa, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach oraz Zarząd Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" zapraszają na "Noc muzeów z IPN", która odbędzie się 16 maja 2015 r. w auli Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" w Częstochowie, przy ul. Łódzkiej 8/12. Katowicki oddział IPN od kilku lat włącza się w ogólnoeuropejski projekt "Noc muzeów", po raz pierwszy IPN zaprasza do siedziby w Częstochowie od godz. 17.00.

 

 

Także bibliotekarze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zapraszają do uczestnictwa w wydarzeniu z cyklu Noc Muzeów, które odbędzie się 16 maja 2015 w Bibliotece Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Warszawskiej 14.  Biblioteka Główna SUM mieści się obecnie w zabytkowym budynku, którego ciekawą przeszłość widać w wielu miejscach gmachu.   Budynek powstał w 1900 r. jako willa mieszkalna Hugo Grünfelda, który również był jej projektantem. W latach 30. XX w. gmach został przystosowany do potrzeb Państwowego Banku Rolnego, a w kilka lat później gruntownie przebudowany w stylu modernistycznym. W ciągu następnych lat budynek był użytkowany przez kolejne banki aż do 2001 r., kiedy to stał się własnością Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (wtedy Śląskiej Akademii Medycznej).  Początkowo była to siedziba rektoratu Uczelni, a w roku 2012 do budynku przeniesiono Bibliotekę Główną.

 

 

Planując Noc Muzeów bibliotekarze chcą zapoznać zwiedzających zarówno z historią budynku, jak również z jego obecnym stanem i wykorzystaniem zabytkowych wnętrz.  Ponadto przygotowali takie atrakcje, jak maraton czytelniczy w sejfie, wykłady i konkurs wiedzy o zdrowiu, wystawę niebanalnych książek oraz prezentację trójwymiarowego atlasu anatomii. W załączeniu przesyłam program wydarzenia.

 

 

 

Surrealistyczna twierdza w Czeladzi podczas Nocy Muzeów

Zdzisław Beksiński, Artur Kolba, Marcin Kołpanowicz, Tomasz Sętowski,  Rafał Olbiński, Jarosław Jaśnikowski. Co prócz renomy na rynku sztuki łączy te nazwiska? Kierunek zwany Magicznym Realizmem, księżna z rodziny Sycylijskich Burbonów oraz Galeria Sztuki Współczesnej Elektrowni w Czeladzi. To właśnie tam 16 maja w Noc Muzeów rozpocznie się wystawa składająca się z twórczości szóstki wybitnych polskich surrealistów. Szczególna gratka to obraz uznanego w świecie Jarosława Jaśnikowskiego specjalnie przygotowany na tę wystawę, a przedstawiający czeladzką katedrę w steam punkowym stylu. Sponsorem ekspozycji, którą 7 czerwca zakończy finisaż jest Grupa PRC, agencja public relations.

 

 

Właśnie w czeladzkiej Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia będzie można zobaczyć już 16 maja jeden z dwóch bliźniaczych obrazów Tomasza Sętowskiego. Tylko jeden, bo drugi wisi gdzieś na zachodzie Europy, prawdopodobnie w posiadłości księżnej Edoardy Crociani z rodu Grimaldi – teściowej księcia Castro, który w przyszłości ma zostać głową królewskiej familii Burbonów Sycylijskich. To właśnie księżna kilka miesięcy temu kupiła do swojej kolekcji obraz Sętowskiego.

 

 

Noc Muzeów w Galerii Sztuki Współczesnej. Jest w ciągu roku kilka nocy, w których po prostu nie warto iść spać. Jedną z nich z pewnością jest Noc Muzeów, na poczet której większość polskich miast udostępnia muzea, galerie i instytucje kultury. Organizatorzy przygotowują wtedy specjalne atrakcje, jak zwiedzanie zazwyczaj niedostępnych miejsc, koncerty, prelekcje. Jedną z nich, na pewno będzie wystawa, w Galerii Elektrowni Czeladź, w której zaprezentowane zostaną dzieła polskich przedstawicieli Magicznego realizmu, osobliwego kierunku zapoczątkowanego w dwudziestowiecznym malarstwie. Styl ten, czerpiący inspiracje z malarstwa metafizycznego, można traktować jako specyficzną formę surrealizmu.

 

 

Od 16 maja przy ul. Dehnelów 45 wraz z obrazami polskich twórców będzie się można udać w osobliwą podróż – od malarstwa metafizycznego przez surrealizm aż po magiczny realizm. Uwagę entuzjastów kultury szczególnie zainteresują wybrane dzieła cenionego na całym świecie, nazywanego polskim Da Vincim – Zdzisława Beksińskiego. Na wystawie znajdą się również, obok dwóch mistrzów: Beksińskiego i Sętowskiego, także prace młodego pokolenia surrealistów, do którego zalicza się między innymi Jarosława Jaśnikowskiego czy Artura Kolbę. Ten pierwszy specjalnie na okoliczność tej wystawy stworzył obraz: – Przedstawiłem jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Czeladzi, a mianowicie neoromański kościół pw. św. Stanisława. Za każdym razem, kiedy przyjeżdżałem do tego miasta, właśnie ta budowla, swoją dominacją względem otaczającej ją przestrzeni napawała mnie chęcią zinterpretowania. Pokazałem kościół wraz z elementami architektury, które co prawda od wieków są zakryte da naszego oka, jednak wiem, że istnieją tam głęboko pod ziemią. W Świecie Alternatywnym, którego jestem Opowieściomalarzem, ta imponująca budowla jest właśnie w takiej formie dostępna dla wszystkich wędrowców – mówi Jarosław Jaśnikowski.

 

 

Choć wszyscy twórcy związali swoją twórczość malarską z tym samym nurtem, każdy z tych artystów charakteryzuje się wyjątkowością i indywidualizmem. Możliwość porównania techniki i wrażliwości sześciu mistrzów surrealizmu będzie nie lada gratką dla koneserów malarstwa. Uciekając od znanych i powszechnych matryc otaczającej nas rzeczywistości, do 7 czerwca w czeladzkiej galerii będzie można wejść w obszar niczym nieskrępowanej wyobraźni i artystycznej wolności, w której wszystko się może zdarzyć. Takie są bowiem wytyczne Magicznego realizmu.

 

 

 

Noc Muzeów 2015 w Świętochłowicach – Muzeum Powstań Śląskich

 

Noc Muzeów po raz pierwszy zawita do Świętochłowic. Muzeum Powstań Śląskich przygotowało z tej okazji szereg darmowych atrakcji, z których będzie można skorzystać już w piątek – 15 maja.  Od godz. 16.00 o losach znanych Ślązaków opowiadać będzie publicysta i propagator śląskich tradycji  Marek Szołtysek. Miłośników spektakli czeka nie lada gratka.

 

 

O  20.00 Teatr Korez wystawi kultowego „Cholonka”, który wielokrotnie otrzymywał prestiżowe wyróżnienia. Sztuka przestawia burzliwą historię Śląska przez pryzmat rodziny Świętków. Obfituje ponadto w liczne anegdoty, skłania do wzruszeń i głębszej refleksji nad własną tożsamością. Tego wieczoru również zwolennicy łamigłówek znajdą coś dla siebie. Rozwiązując 12 zagadek Zillmanów wezmą udział w losowaniu nagród. Będą czekać na nich także powstańcze niespodzianki. W programie przewidziano również nocne zwiedzanie muzeum z powstańcem Frankiem. W godz. od 22.00 do 01.00  opowiadać on będzie o historii powstań.

 

 

Noc Muzeów 2015 w Rudzie Śląskiej

Historycznie, militarnie oraz artystycznie zapowiada się najbliższa sobota 16.05 w Rudzie Śląskiej! Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka, Muzeum PRL-u oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji włączają się w ósmą już edycję ogólnopolskiej akcji Noc Muzeów. Ideą akcji jest bezpłatne udostępnianie zwiedzającym zbiorów muzeów, galerii oraz innych instytucji. -Noce Muzeów obfitują zawsze w różnorodne wydarzenia towarzyszące. Nie inaczej jest w Rudzie Śląskiej – zapewnia dr Barbara Nowak, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka.

 

 

W najbliższą sobotę w godzinach od 18:00 do 20:30 w Muzeum Miejskim przy ul. Wolności w Rudzie dzieci będą mogły liczyć na warsztaty i atrakcje historyczne. Następnie odbędzie się oficjalne otwarcie wystawy "Kochłowice – historia dzielnicy". Na 21:00 zaplanowano koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu "Ensamble les Sauvages", zaś o 22:00 rozpocznie się spacer historyczny po osiedlu robotniczym Kościelna/Staszica. Noc Muzeów zakończy nocne zwiedzanie muzeum z przewodnikiem. Więcej na stronie www.muzeum.rsl.pl.

 

 

 
W tegoroczną Noc Muzeów na zwiedzanie nowobytomskiej wieży wodnej zlokalizowanej u zbiegu ulic Chorzowska i Pokoju zaprasza Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej. Obiekt udostępniony będzie w godzinach od 19:00 do 24:00. Przechodząc z pierwszej do drugiej kondygnacji budynku będzie można zobaczyć wystawy: "Historia rudzkich wodociągów" (m.in. archiwalne zdjęcia, mapy oraz zabytkowe urządzenia) oraz obrazy Grzegorza Haiskiego.  -Podczas imprezy najmłodsi uczestnicy tradycyjnie otrzymają materiały edukacyjne – podkreślają organizatorzy. Przypomnijmy, że jest to jedna z nielicznych wież wodnych na Górnym Śląsku, która powstała około 1900 r. Wieża na co dzień jest zamknięta.

 

 

Również Muzeum PRL-u, znajdujące się dzielnicy Bielszowice przy ul Zajęczej, w ramach Militarnej Nowy Muzeów przygotowało wiele atrakcji dla zwiedzających. – Podczas majówki będzie można m.in. skorzystać ze strzelnicy i przejechać się pojazdami militarnymi – wymienia Monika Żywot, prezes zarządu Fundacji Minionej Epoki. Tegoroczną nowością są wystawy, m.in. "Laicyzacja życia społecznego", "586 dni stanu wojennego" oraz "Utracone nadzieje, historia ludności żydowskiej na terenie województwa katowickiego w latach 1946 – 1970". Muzeum będzie można zwiedzać w godzinach 19:00 – 24:00.<.>

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button