RegionWiadomość dnia

Jak nowa! Kamienica przy ul.Francuskiej w Katowicach wyremontowana [ZDJĘCIA]

Kamienica przy ulicy Francuskiej w Katowicach została gruntownie wyremontowana.

 

Zakończono remont kamienicy przy ul. Francuskiej 43 w Katowicach. Do końca stycznia obiekt powinien otrzymać pozwolenie na użytkowanie, by w nowej infrastrukturze móc realizować kolejny ważny projekt społeczny „Katowice, miasto otwarte – działania inwestycyjne – adaptacja na potrzeby organizacji usług społecznych i środowiskowych dla osób niepełnosprawnych w budynku przy ulicy Francuskiej 43”.

Kamienica przy ulicy Francuskiej w Katowicach została gruntownie wyremontowana(fot.UM Katowice)

– Od kilku lat prowadzimy działania, które zmieniają centrum Katowic. Bardzo się cieszę, że remont kamienicy przy ul. Francuskiej 43 to jednocześnie działanie z przeznaczeniem na pełnienie funkcji społecznej – zapowiada Marcin Krupa, prezydent Katowic. – To uzupełnienie wielu naszych działań, które w roku ubiegłym zostały docenione poprzez przyznanie Katowicom nagrody Grand Prix konkursu „Lider Dostępności” w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością – dodaje prezydent.

Kamienica przy ulicy Francuskiej w Katowicach została gruntownie wyremontowana(fot.UM Katowice)

Przystosowanie obiektu wymagało generalnego remontu. Prace obejmowały m. in. wykonanie prac konstrukcyjnych i budowlanych związanych ze zmianą sposobu użytkowania oraz dostosowaniem istniejącego obiektu dla osób niepełnosprawnych, dobudowę od istniejącej oficyny dwukondygnacyjnego budynku, wymianę stolarki okiennej i więźby dachowej, renowację elewacji zgodnie z programem konserwatorskim, a także wykonanie nowych instalacji elektrycznych, niskoprądowych, wodnokanalizacyjnych, grzewczych i wentylacyjnych oraz zagospodarowanie terenu (4 miejsca postojowe, wiata śmietnikowa, nasadzenia drzew).

Kamienica przy ulicy Francuskiej w Katowicach została gruntownie wyremontowana(fot.UM Katowice)

Po otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie obiekt przejmie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach, który w kilka najbliższym miesięcy wyposaży go, tak by w połowie roku z obiektu mogli korzystać mieszkańcy. – W wyremontowanym budynku będą działały w szczególności dwa ośrodki dla osób niepełnosprawnych tj. ośrodek wsparcia dziennego dla niskofunkcjonujących osób niepełnosprawnych oraz ośrodek dla dorosłych osób z autyzmem – mówi Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej.

Koszt remontu to ponad 4,6 mln zł. Natomiast koszty kwalifikowalne całego projektu „Katowice, miasto otwarte – działania inwestycyjne – adaptacja na potrzeby organizacji usług społecznych i środowiskowych dla osób niepełnosprawnych w budynku przy ulicy Francuskiej 43”, którego jest także zakończony remont – na dzień dzisiejszy to 6,4 mln zł, z czego dofinansowanie to 5,4 mln zł, czyli 85% kosztów kwalifikowalnych. (źr:UM Katowice)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close