RegionWiadomość dnia

Jakie nowe logo Gliwic? W głosowaniu …padł remis!

Zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie wyboru nowego logo Gliwic. Co ciekawe – na dwie z trzech propozycji oddano dokładnie tyle samo głosów!

Jakie będzie nowe logo Gliwic? Mieszkańcy mogli wypowiedzieć się, który z trzech przedstawionych znaków najbardziej im się podoba. Wynik zaskakuje – dwie propozycje otrzymały jednakową liczbę głosów.

W czasie trwania konsultacji wpłynęło 1219 ważnych ankiet. Propozycje 1 i 3 zebrały identyczne poparcie – oba znaki otrzymały po 575 głosów. Na logotyp nr 2 głosowało zaledwie 69 osób. -Poddaliśmy te trzy, wstępne propozycje pod ocenę gliwiczan, ponieważ logotyp ma być nośnikiem idei związanych z tożsamością miasta. Nie chcemy wprowadzać takiej zmiany bez opinii mieszkańców. Ponieważ wynik konsultacji nie pozwala na jednoznaczny wybór jednego z zaproponowanych znaków, prace nad wyłonieniem nowego logotypu Gliwic będą kontynuowane – mówi Krystian Tomala, zastępca prezydenta Gliwic.

Jakie będzie nowe logo Gliwic? Mieszkańcy stawiają na te z symbolem Radiostacji Gliwice (fot.archiwum)

W Gliwicach, podobnie jak w innych miastach i instytucjach, które zdecydowały się na zmianę logotypu, ta kwestia stała się przedmiotem dyskusji. Propozycje nowego logotypu Gliwic miały swoich zwolenników i przeciwników. Ci drudzy zachęcali nawet do nadsyłania na adres urzędu petycji, wzywających do modyfikacji zasad konsultacji lub ich anulowania. W efekcie tej akcji do Urzędu Miejskiego wpłynęło 29 negatywnych opinii.

Co dalej z logo Gliwic? Będzie konkurs!

Konsultacje miały na celu poddanie ocenie mieszkańców trzech, wstępnych propozycji nowego logotypu, przygotowanych na zlecenie miasta przez agencję Rio Creativo. Przedstawione znaki różnił przede wszystkim wykorzystany symbol Gliwic. Dwa logotypy nawiązywały do Radiostacji, trzeci był graficzną transformacją gliwickiego herbu.

Właściwe prace nad logotypem, m.in. przygotowanie księgi znaku, która określałaby warianty kolorystyczne logotypu, dopuszczalne zmiany układu znaku oraz kolory tła, na którym można go umieszczać, miały się rozpocząć po wskazaniu przez gliwiczan, który ze znaków podoba im się najbardziej. Byłby to również czas na wprowadzenie koniecznych korekt graficznych, np. w zakresie proporcji poszczególnych elementów czy kroju czcionki.

Ponieważ jednak konsultacje nie wskazały jednoznacznie na preferencje mieszkańców Gliwic, prace nad wyłonieniem nowego logotypu będą kontynuowane. Miasto planuje ogłoszenie konkursu.

Konsultacje trwały od 13 września do 6 października 2017 r. Uprawnieni do udziału w głosowaniu byli mieszkańcy Gliwic. Pod głosowanie poddano 3 propozycje nowego logotypu. Uczestnicy konsultacji wyrażali swoje opinie za pomocą ankiety elektronicznej, dostępnej na stronie Gliwice.eu. Informacje na temat możliwości oddania głosu były publikowane w miejskich kanałach informacyjnych, przez cały okres trwania głosowania.

W głosowaniu wypełniono 1314 ankiet, z czego:

95 nie spełniło wymogów określonych w zarządzeniu nr PM-5077/17, tj. :
67 – osoba nieuprawniona spoza Gliwic
28 – brak pełnego adresu lub danych osobowych.
Rozkład 1219 głosów ważnych był następujący:
575 na propozycję nr 1 (47,1%)
69 na propozycję nr 2 (5,7%)
575 na propozycję na 3 (47,1%)

W ramach konsultacji społecznych propozycja nr 1 i propozycja nr 3, na które oddano łącznie ponad 90% głosów, uzyskały równe poparcie mieszkańców.(źr: UM Gliwice)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close