Nowe na wsi – Leśna Kraina Górnego Śląska
W kolejnym odcinku programu „Nowe na wsi” przybliżymy pozytywne zmiany na terenach wiejskich w województwie Śląskim. Inwestycje i projekty realizowane są z udziałem pieniędzy unijnych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, wpływają – w dużym stopniu – na wyrównywanie się poziomu życia na wsi w porównaniu z miastami.
W dzisiejszym programie powiemy – między innymi – czym musi się cechować współczesny strażak-ochotnik, odwiedzimy warsztaty komputerowe dla osób po 50-tce oraz pokażemy uroki jurajskich krajobrazów widziane z końskiego grzbietu.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynika z unijnych przepisów prawa i jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wspiera on europejską politykę rozwoju obszarów wiejskich.
W kolejnym odcinku odwiedzimy tereny, na których działa Stowarzyszenie Partnerstwo Północnej Jury. Jest to Lokalna Grupa Działania obejmująca zasięgiem 9 gmin; czyli Janów, Koziegłowy, Lelów, Mstów, Niegowa, Olsztyn, Poraj, Przyrów, Żarki.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców wsi, ale także względy ekologiczne. To szczególnie istotne na obszarach cennych przyrodniczo, do których należy Jura Krakowsko-Częstochowska. Przykładem mogą tu być dwie inwestycje realizowane w latach 2014-2020 z unijnym dofinansowaniem. Pierwszy z nich – w gminie Olsztyn.
Ze szkolenia – pod nazwą „Wiedza na wagę życia – kurs Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy” – skorzystali strażacy ochotnicy z obszaru działania Stowarzyszenia „PARTNERSTWO PÓŁNOCNEJ JURY”. Unia Europejska dofinansowała to szkolenie kwotą 50-ciu tysięcy złotych.
Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Północnej Jury, przekonywała też osoby po 50-tym roku życia, że warto zaprzyjaźnić się z komputerem! Warsztaty komputerowe z unijnym dofinansowaniem zorganizowano jako wsparcie dla osób wykluczonych cyfrowo.
Jurajskie krajobrazy, to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki, sportu i aktywnej rekreacji. Np. w Lelowie, nad lokalnym akwenem.
Będziemy również w Koziegłowach, gdzie można spróbować swoich sił w jeździe konnej. W Centrum Rekreacyjno-Szkoleniowym „Rosochacz” – dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej – powstały dodatkowe miejsca noclegowe.
Więcej w najnowszym odcinku, już dzisiaj o godz. 17:25.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wynika z unijnych przepisów prawa i jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wspiera on europejską politykę rozwoju obszarów wiejskich. W tym celu finansuje programy rozwoju obszarów wiejskich we wszystkich państwach członkowskich i regionach Unii.
Premierowe odcinki „Nowe na wsi” w każdą środę o godz. 17:25 w TVS
W nowym cyklu programu „Nowe na wsi” pokażemy zmiany, jakie dokonały i dokonują się na wsi w województwie śląskim w ramach projektów zrealizowanych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Cykl audycji telewizyjnych powstał przy współpracy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.