AlarmRegionWiadomość dnia

Nowe ogniska koronawirusa na Śląsku! Dzisiaj prawie 4400 przypadków!

W ostatniej dobie w województwie odnotowano 4373 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem, głównie w tzw. ogniskach rozproszonych. Niestety, w miniony weekend wykryto zachorowania w kolejnych domach pomocy społecznej.

 

 

Za kilka dni zakaz wychodzenia z domu i LOCKDOWN? TOP 5 Silesia Flesz

Obecnie na 106 zarejestrowanych podmiotów w 44 odnotowano zakażenia wśród mieszkańców. To placówki w Bielsku – Białej, Skoczowie, Zawierciu, Gliwicach, Mysłowicach, Chorzowie, Cieszynie i Częstochowie. W każdym z nich służby sanitarne ujawniły od jednej do kilku nawet zakażonych osób, dlatego w najbliższych dniach w domach tych pojawią się tzw. wymazobusy, aby pobrać próbki biologiczne od wszystkich, mieszkańców i personelu, do badań pod kątem obecności Covid- 19. Dzisiaj też sanitarki przebadały kadrą i pensjonariuszy DPS w Knurowie, Katowicach oraz Jastrzębiu – Zdroju. Czekamy na wyniki laboratoryjne pobranych wymazów. Łącznie do tej pory choruje blisko 1000 mieszkańców domów pomocy społecznej.

Pełną parą trwają prace przy budowie pierwszego w Śląskiem szpitala tymczasowego w Katowicach. W rozległej przestrzeni MCK rozstawiono już pierwsze boksy, w których znajdą się łóżka OIOM oraz tlenowe. W południe rozpoczęło się instalowanie zbiorników na tlen. Pusty, ogromny zbiornik ważący 27 ton przywieziono przed południem z Dąbrowy Górniczej specjalnym samochodem do przewozu wielkich gabarytów. Do rozładunku użyto jednego z największych dźwigów w województwie, a w instalacji na tymczasowych fundamentach uczestniczyło blisko 18 osób. Zbiornik pomieści 50 ton tlenu, obok stanęły trzy mniejsze na ok. 3 tony każdy. Dodatkowo zabezpieczono zestaw rezerwowy z blisko 145 butlami. Przez kilka godzin trwała akcja instalacji, w najbliższych dniach zbiorniki będą sprawdzane i schładzane po to, aby najprawdopodobniej pod koniec tygodnia mogły być wypełnione tlenem.

W MCK jest już częściowo zmagazynowany sprzęt dostarczony z Agencji Rezerw Materiałowych, czyli łóżka, respiratory oraz kardiomonitory, które znajdą się za kilka dni w hali głównej szpitala tymczasowego. Do tej pory poprzez specjalną stronę uruchomioną przez szpital MSWiA w Katowicach www.szpitaldlaslaska.pl do pracy zadeklarowało się blisko 390 osób. – Do uruchomienia pierwszego szpitala tymczasowego pozostało jeszcze dwa tygodnie. Wierzę, że tych zgłoszeń będzie z dnia na dzień coraz więcej. Musimy jak najlepiej zabezpieczyć zdrowie i życie mieszkańców – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Jednocześnie rozpoczęły się pierwsze prace związane z instalacją tlenową w drugim szpitalu tymczasowym, który tworzony jest w jednej z hal magazynowych na terenie portu lotniczego w Pyrzowicach. Znajdzie się w nim ok. 145 łóżek, w tym 10 respiratorowych. Jeśli chodzi o trzeci taki obiekt, ten zlokalizowany będzie w jednym z uzdrowisk w Ustroniu i będzie mógł przyjąć nawet 200 pacjentów ciężko chorujących na koronawirusa.

Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia zwiększona została baza izolatorium w województwie i obecnie to już 1050 miejsc, z czego zajętych jest zaledwie 105.

 

red: W.Żegolewski
źródło: Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Pandemia na Śląsku: Według raportu w naszym regionie zmarło najwięcej osób

Makabra! Zwęglone zwłoki wędkarza znaleziono w spalonym samochodzie

Niesamowite! Co ten Ruch Chorzów wyprawia!!! Ósme zwycięstwo z rzędu!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close