reklama
Wiadomość dniaZdrowie

Nowoczesny geriatra to i lekarz i przyjaciel. Jak działa geriatria na Śląsku? Zobacz KIERUNEK ZDROWIE!

Dobry geriatra potrafi zaradzić nie tylko problemom zdrowotnym, ale również tym związanym z samopoczuciem psychicznym – cierpliwie wysłucha i nie zbagatelizuje trosk starszego człowieka. I co najważniejsze: odstawi leki. Seniorzy zażywają ich zdecydowanie za dużo – przekonują lekarze Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II. W Katowicach.

 

 

O tym do czego potrzebny jest geriatra i jak powinna wyglądać nowoczesna opieka nad seniorem – opowiadamy w programie Kierunek Zdrowie w TVS.

 

Statystyczny Polak żyje 74 lata, Polka 81,8 lat. Mężczyźni w UE żyją przeciętnie o prawie 5 lat, kobiety o dwa lata dłużej – wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Powiązane artykuły

Statystyczny Polak jest ogólnie zdrowy i sprawny do 61,3 lat, Polka do 64,6 lat. Ponieważ będziemy żyć coraz dłużej, potrzeba opieki nad seniorami będzie rosnąć.

Obecnie dwie główne przyczyny zgonów Polaków to choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. W 2016 roku były one odpowiedzialne za prawie 70 proc. wszystkich zgonów. Niemal co druga osoba w Polsce umiera z powodu chorób serca i naczyń, co czwarta z powodu nowotworów.

Wiek jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, najczęściej to: nadciśnienie, cukrzyca, udary, otępienie, nowotwory i złamania osteoporotyczne. Osoby starsze zaczynają mieć problemy z niesprawnością, związaną z chorobami, zwłaszcza po 85 roku życia.Tym właśnie osobom szczególnie dedykowana jest opieka geriatryczna, choć przyjęcie na oddział geriatryczny w Polsce jest możliwe po skończeniu 60 lat życia – tłumaczy dr n. med. Wojciech Mizera, geriatra, ordynator Oddziału Geriatrycznego.

Do geriatry powinni zgłaszać się pacjenci leczeni z powodu więcej niż jednej choroby, skarżący się na różnorodne, czasami trudne do określenia dolegliwości, ale i ci seniorzy, którzy chcą zadbać o zdrowie korzystając z porad profilaktycznych. Do geriatry warto zgłosić się po ciężkiej chorobie i długiej hospitalizacji, a także wtedy, gdy dostrzeżemy np. utrudniające codzienne życie zaburzenia pamięci.

– Największą zaletą leczenia geriatrycznego jest holistyczne podejście do pacjenta. Geriatra zajmuje się chorym całościowo, a nie jego poszczególnymi dolegliwościami. Jest w stanie rozpoznać pierwotną dolegliwość i zaplanować leczenie tak, aby walka z jedną chorobą nie nasilała drugiej – dodaje dr Mizera.

Geriatra sprawdzi też leki przepisane przez innych specjalistów, zwróci uwagę, czy jakieś się nie dublują pod innymi nazwami, albo wzajemnie nie wykluczają.

Średnio pięć tabletek

A warto wiedzieć, że wraz z wzrostem ilości zażywanych leków ryzyko interakcji także znacząco rośnie. Ryzyko wystąpienia interakcji przy stosowaniu 2 leków wynosi 5,6%, przy stosowaniu 5 leków już 50%, a przy przyjmowaniu 8 różnych leków ryzyko wystąpienia interakcji sięga 100 %. Działania niepożądane leków mogą być nawet przyczyną hospitalizacji osób w wieku podeszłym.

Podstawą konsultacji geriatrycznej jest więc tzw. całościowa ocena geriatryczna (COG), w ra­mach której ocenia się m.in., czy dolegliwości i objawy występujące u pacjenta mogą mieć związek z pobieranymi przez niego lekami. Osoby starsze rzadko zdają sobie sprawę, że np. pogorszenie pamięci, ale też nietrzymanie moczu, podobnie jak podwyższenie ciśnienia czy zaburzenia rytmu serca, mogą być kon­sekwencją stosowanych leków.

 

autor: Maria Zawała

Pokaż więcej

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button