Nowoczesny geriatra to i lekarz i przyjaciel. Jak działa geriatria na Śląsku? Zobacz KIERUNEK ZDROWIE!
Dobry geriatra potrafi zaradzić nie tylko problemom zdrowotnym, ale również tym związanym z samopoczuciem psychicznym – cierpliwie wysłucha i nie zbagatelizuje trosk starszego człowieka. I co najważniejsze: odstawi leki. Seniorzy zażywają ich zdecydowanie za dużo – przekonują lekarze Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II. W Katowicach.
O tym do czego potrzebny jest geriatra i jak powinna wyglądać nowoczesna opieka nad seniorem – opowiadamy w programie Kierunek Zdrowie w TVS.
Statystyczny Polak żyje 74 lata, Polka 81,8 lat. Mężczyźni w UE żyją przeciętnie o prawie 5 lat, kobiety o dwa lata dłużej – wynika z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.
Statystyczny Polak jest ogólnie zdrowy i sprawny do 61,3 lat, Polka do 64,6 lat. Ponieważ będziemy żyć coraz dłużej, potrzeba opieki nad seniorami będzie rosnąć.
Obecnie dwie główne przyczyny zgonów Polaków to choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe. W 2016 roku były one odpowiedzialne za prawie 70 proc. wszystkich zgonów. Niemal co druga osoba w Polsce umiera z powodu chorób serca i naczyń, co czwarta z powodu nowotworów.
– Wiek jest czynnikiem ryzyka wielu chorób, najczęściej to: nadciśnienie, cukrzyca, udary, otępienie, nowotwory i złamania osteoporotyczne. Osoby starsze zaczynają mieć problemy z niesprawnością, związaną z chorobami, zwłaszcza po 85 roku życia.Tym właśnie osobom szczególnie dedykowana jest opieka geriatryczna, choć przyjęcie na oddział geriatryczny w Polsce jest możliwe po skończeniu 60 lat życia – tłumaczy dr n. med. Wojciech Mizera, geriatra, ordynator Oddziału Geriatrycznego.
Do geriatry powinni zgłaszać się pacjenci leczeni z powodu więcej niż jednej choroby, skarżący się na różnorodne, czasami trudne do określenia dolegliwości, ale i ci seniorzy, którzy chcą zadbać o zdrowie korzystając z porad profilaktycznych. Do geriatry warto zgłosić się po ciężkiej chorobie i długiej hospitalizacji, a także wtedy, gdy dostrzeżemy np. utrudniające codzienne życie zaburzenia pamięci.
– Największą zaletą leczenia geriatrycznego jest holistyczne podejście do pacjenta. Geriatra zajmuje się chorym całościowo, a nie jego poszczególnymi dolegliwościami. Jest w stanie rozpoznać pierwotną dolegliwość i zaplanować leczenie tak, aby walka z jedną chorobą nie nasilała drugiej – dodaje dr Mizera.
Geriatra sprawdzi też leki przepisane przez innych specjalistów, zwróci uwagę, czy jakieś się nie dublują pod innymi nazwami, albo wzajemnie nie wykluczają.
Średnio pięć tabletek
A warto wiedzieć, że wraz z wzrostem ilości zażywanych leków ryzyko interakcji także znacząco rośnie. Ryzyko wystąpienia interakcji przy stosowaniu 2 leków wynosi 5,6%, przy stosowaniu 5 leków już 50%, a przy przyjmowaniu 8 różnych leków ryzyko wystąpienia interakcji sięga 100 %. Działania niepożądane leków mogą być nawet przyczyną hospitalizacji osób w wieku podeszłym.
Podstawą konsultacji geriatrycznej jest więc tzw. całościowa ocena geriatryczna (COG), w ramach której ocenia się m.in., czy dolegliwości i objawy występujące u pacjenta mogą mieć związek z pobieranymi przez niego lekami. Osoby starsze rzadko zdają sobie sprawę, że np. pogorszenie pamięci, ale też nietrzymanie moczu, podobnie jak podwyższenie ciśnienia czy zaburzenia rytmu serca, mogą być konsekwencją stosowanych leków.
autor: Maria Zawała
czy program będzie dostępny na stronie ? nie zdążyłem obejrzeć 🙁