Obniżka akcyzy na paliwo, ciepło i gaz. Rząd chce wprowadzić tarczę inflacyjną
Rząd chce wprowadzić Tarczę Inflacyjną 2.0, która zakłada między innymi obniżkę akcyzy na paliwo do 8 proc., na ciepło do 5 proc., zerową stawkę VAT na gaz i podstawowe produkty spożywcze, a także przedłużenie obniżki 5 proc. stawki VAT na prąd. Inflacja w grudniu wyniosła 8,6 proc. Teraz podwyżki cen odczuwa sporo osób.
Chęć wprowadzenia kolejnej tarczy antyinflacyjnej zapowiedział wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Takie rozwiązania miałyby zacząć obowiązywać od 1 lutego do 31 lipca.
Ceny prądu i gazu poszybowały w górę. Cierpią na tym nie tylko osoby prywatne
Intel Extreme Masters 2022 w Katowicach. Gracze i kibice wracają do Spodka!
Park Śląski będzie miał aplikację! Do popularnych miejsc dotrzesz znacznie szybciej
– To tarcza, która właściwie na całe państwo ma zadziałać nie tylko pozytywnie pod kątem obniżenia inflacji, oczekiwań inflacyjnych, ale przede wszystkim ma pomóc pozostawić w portfelach Polaków jak najwięcej pieniędzy – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP, wypowiedź z 11 stycznia.
Dziś projekt ustawy trafił na sejmową mównicę. Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali, że ustawa pomoże Polakom, ale nie brakowało sceptyzmu i pytań ze strony opozycji. Posłowie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej pytali między innymi o to, co zamierza zrobić rząd po 31 lipca.
Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!
– Niestety, ten projekt nie spowoduje spadku inflacji. I to z kilku powodów. Po pierwsze on generuje ubytek dochodów budżetu państwa w wysokości, jak państwo podają 11,6 mld zł, któremu nie towarzyszy spadek wydatków z budżetu państwa, co po prostu oznacza, że będziemy mieli większy deficyt. A utrzymanie wydatków na wysokim poziomie jest oczywiście czynnikiem inflacyjnym. Po drugie – nikomu na świecie nie udało się obniżyć inflacji przy pomocy obniżek stawek podatku VAT – mówi Dariusz Rosati, poseł Koalicji Obywatelskiej.
– Przecież to jest bardzo dobra ustawa, pod którą się podpisałem. A wy negujecie wiele faktów. Przecież to rząd Prawa i Sprawiedliwości słucha Polaków i rozwiązuje ich problemy natychmiast. (…) Co mówił Donald Tusk? Jakby miał takie guziki, to by reagował. Rząd PiS ma takie guziki i reaguje! – mówi Leszek Galemba, poseł Prawa i Sprawiedliwości.
W ramach poprzedniej tarczy antyinflacyjnej rząd wprowadził między innymi dodatki osłonowe dla najuboższych gospodarstw, czy zniesienie akcyzy na energię elektryczną. Już wprowadzona w grudniu 2021 r. Tarcza Antyinflacyjna 1.0 ograniczyła wzrost kosztów energii elektrycznej i podstawowych produktów spożywczych. Jej rozwiązania obejmowały
Autor: Paweł Jędrusik: