RegionWiadomość dniaZdrowie

Odra na Śląsku to już epidemia? Sanepid stwierdził nowe ogniska w Gliwicach i Lublińcu!

Ognisko odry na Śląsku. Od początku listopada sanepid zanotował 46 przypadków zachorowań w województwie śląskim. Ogniska pojawiły się w Lublińcu i Gliwicach.

 

Tom Hanks wsiada do Syreny, a Biedroń wjeżdża do Sejmu na czarnym koniu? TOP 5 Silesia Flesz

-Obserwujemy pojedyncze zachorowania występujące w ogniskach – są to ogniska domowe, sytuacja jest rozwojowa, gdyż człowiek jest zakaźny już przed wystąpieniem objawów klinicznych i wiadomo, ze to narażenie na chorobę jest większe – mówi Renata Cieślik – Tarkota, kierownik działu epidemiologii WSSE w Katowicach.

Jedna osoba chora może zarazić nawet 20 osób ze swojego otoczenia. Najbezpieczniej jest się zaszczepić – w dwóch dawkach – z czterotygodniową przerwą.

-To szczepionka dla osób dorosłych, które urodziły się przed 1975 roku i mogły nie być zaszczepione. Moja rada jest taka, żeby uniknąć tych problemów należy się zaszczepić – mówi Zbigniew Cebo, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sosnowcu.

Osoby, które nie były szczepione, też mogą być uodpornione, jeśli kiedyś chorowały na odrę. Odra jest wirusową chorobą i może wywołać duże komplikacje. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – w ubiegłym roku pojawiło się ponad 4-krotnie więcej przypadków zachorowań na odrę niż w roku poprzednim.

Jedna osoba chora może zarazić nawet 20 osób ze swojego otoczenia. Najbezpieczniej jest się zaszczepić - w dwóch dawkach – z czterotygodniową przerwą
Jedna osoba chora może zarazić nawet 20 osób ze swojego otoczenia. Najbezpieczniej jest się zaszczepić – w dwóch dawkach – z czterotygodniową przerwą

(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close