Ostatni transport TBM w trasie, a nawet u celu
Części gigantycznej maszyny już w Babicy. Ruszył kolejny transport maszyny TBM. W styczniu 2023 przez Polskę jedzie ostatni konwój.
Trzeci transport TBM wyruszył w trasę, a nawet częściowo dotarł na miejsce! To już ostatni konwój z częściami gigantycznej maszyny do budowy tunelu na S19 w Babicy. O trzeciej turze pisaliśmy już na początku stycznia 2023. A także w listopadzie i październiku, bo dwa pierwsze transporty elektryzowały całą Polskę.
– Gdziekolwiek nie jechaliśmy, przy drodze były tłumy. Mimo że konwój jechał, gdy było zimno i w nocy – opowiada. – Wiem, że na końcu trasy, w Babicy, maszynę TBM przywitano transparentami – opowiadała TVS Agata Andruszewska, rzeczniczka GDDKiA w Opolu, która miała okazję jechać w samochodzie pilota konwoju TBM.
W porównaniu z pierwszym transportem TBM, który wiózł gigantyczną tarczę, i z drugim, trzeci będzie… malutki. Nie spowoduje też utrudnień na autostradach, jak dwa poprzednie. Jak wyglądał największy konwój TBM, ten pierwszy, zobaczycie w naszym wideo.
Konwój TBM ruszył z Opola 20 stycznia 2023. Kilka dni później, 23 stycznia, dotarł na miejsce. Kolejne części są w trasie, mają dotrzeć 27 stycznia. Tym razem do przewiezienia pozostały:
- przednie segmenty tarczy
- przenośniki ślimakowe
- kolumny
Trzeci transport TBM. Styczeń 2023. Trasa i daty
Co wiemy o trzecim transporcie?
- jedzie taką samą drogą, jak poprzednie dwa (Opole – A4 – Gliwice – A1 – Warszawa S8 – Lublin – Rzeszów)
- nie powoduje aż tak wielkich utrudnień na drogach, jak dwa poprzednie
- jednak jedzie wolno (10-40 km na godzinę)
- trzeci konwój składa się będzie z czterech zestawów,
- został podzielony na dwie noce
Na koniec stycznia 2023 wszystkie części TBM będą w miejscu docelowym, co oznacza rozpoczęcie pierwszych prac przy składaniu maszyny. Pomagać w tym będą żurawie gąsienicowe o udźwigu 650 i 300 ton. W lutym planowane jest składanie elementów TBM w segmenty, a montaż zasadniczy w kwietniu. Szacujemy, że w lipcu maszyna będzie gotowa do pracy – informuje GDDKiA.
Konwój ruszył z Opola, jedzie taką samą trasą, jak dwa poprzednie. Przejeżdża przez woj. opolskie, śląskie, łódzkie, mazowieckie i lubelskie aż na Podkarpacie.
Największy konwój na polskich drogach
Maszyna zaczęła swą podróż w Hiszpanii, w mieście Santander. Współpracowały ze sobą dwie firmy. Jedna – od momentu załadunku w porcie Santander, a druga, specjalizująca się w przewozach lądowych. Do portu w Opolu maszyna TBM przypłynęła Odrą.
-Przygotowania zaczęły się 1,5 roku wcześniej – mówi Agata Andruszewska. – Trzeba było przeanalizować kilkaset obiektów. Nie tyle chodziło o rozmiar konwoju, co o wagę.
Transport TBM. Jak wyglądał największy konwój?
Zaczyna się przejazd konwoju-giganta przez woj. śląskie. Wiemy, kiedy dokładnie pojedzie