Państwo zapłaci za Twoje mieszkanie lub dom
Polski Ład z programem „Mieszkanie bez wkładu własnego” ma ułatwić Polakom dostęp do finansowania własnego domu lub mieszkania. Przepisy ustawy weszły w życie 27 maja br.
Co gwarantuje program
Z programu mogą skorzystać single, pary, małżeństwa oraz rodziny z dziećmi. Skorzystają z niego osoby, które chcą mieć pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, pierwsze lub kolejne mieszkanie z rynku wtórnego, społecznego lub też osoby, które chcą wybudować własny dom.
Jak możemy przeczytać na stronie rządowej gov.pl: „Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego będzie gwarantować wkład własny nawet do 20 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres minimalnie 15 lat.”
Pomoc w spłacie
Dzięki „spłacie rodzinnej”, w miarę powiększania rodziny, program pomoże w spłacie części gwarantowanego kredytu mieszkaniowego. W przypadku przyjścia na świat drugiego dziecka, spłata ta wyniesie 20 tysięcy złotych, natomiast po urodzeniu trzeciego i kolejnego dziecka aż 60 tysięcy złotych.
Jakie warunki należy spełnić
Głównym warunkiem jest brak prawa własności mieszkania lub domu jednorodzinnego.
Wyjątkiem są :
- rodziny z dwójką dzieci posiadające mieszkanie na własność nie większe niż 50m2
- rodziny z trojgiem dzieci posiadające mieszkanie na własność nie większe niż 75m2
- rodziny z czworgiem dzieci posiadające mieszkanie na własność nie większe niż 90m2
- rodziny z więcej niż czworgiem dzieci posiadające mieszkanie na własność, bez limitu metrażowego
Banki, które biorą udział w programie
Aktualnie możemy skorzystać z dwóch banków:
- Bank Pekao S.A.
- PKO Bank Polski S.A.
Należy mieć jednak na uwadze, że prowadzonych jest obecnie aż 11 rozmów z bankami, które wyraziły chęć przystąpienia do programu. Aktualizowaną listę możemy sprawdzać na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego w zakładce – Programy – Program mieszkanie bez wkładu własnego.