AlarmRegionWiadomość dnia

Parking dla Parku Śląskiego? Mieszkańcy dzielnicy Dąb bronią zielonych terenów pod budowę [WIDEO]

Parking dla Parku Śląskiego? Mając w pamięci dantejskie sceny rozjeżdżania przez bywalców samego Parku Śląskiego swoimi samochodami – z pewnością inwestycja potrzebna. Tylko czy aby na pewno na zielonych terenach? – pytają mieszkańcy katowickiej dzielnicy Dąb.

 

-Mnóstwo ptaków, też takie gatunki, które gdzieś wyczytałam, że są objęte ścisłą ochroną czyli słowik szary bodajże, można zobaczyć też dzięcioła zielonego – wylicza jedna z mieszkanek katowickiej dzielnicy Dąb. Tereny po dawnych ogródkach działkowych przy stadionie miejskim na pograniczu Katowic i Chorzowa mają zostać wykarczowane. Ma tam powstać parking Parku Śląskiego. Zielonych terenów bronią okoliczni mieszkańcy.

Parking dla Parku Śląskiego? Mieszkańcy dzielnicy Dąb bronią zielonych terenów pod budowę

-Parking jest już tutaj na całej długości ulicy Złotej. Są miejsca parkingowe zrobione. A w świetle tego, co się słyszy o tym, żeby tą komunikację zastępować bardziej publiczną niż jakby tutaj wtłaczać ruch samochodowy no tak, jakby jest to w sprzeczności – mówi Justyna Łagódka, mieszkanka dzielnicy Dąb.

Teren należy do Parku Śląskiego. Jego władze decyzję poparły jedynie aprobatą powołanej przez siebie Rady do Spraw Różnorodności Biologicznej, złożonej z przedstawicieli śląskich uczelni. -To są tereny Parku Śląskiego i to dlatego właśnie mieszkańcy się o nie upominają. Ten park traktowany jest przez nich jako własność społeczna. Większość tych ludzi pamięta czasy budowy tego parku, pamięta udział swoich rodziców czy dziadków w pracach społecznych – mówi Łukasz Korsak, Ratujmy Park Śląski.

Parking dla Parku Śląskiego? Mieszkańcy dzielnicy Dąb bronią zielonych terenów pod budowę

Pierwotny plan budowy parkingu zakładał powstanie 5 tys. parkingowych miejsc. -Na dzisiaj wiemy, że będzie około 300 miejsc postojowych, co więcej, to chyba będzie taki pierwszy w Parku Śląskim parking zielony, bo taki jest plan, żeby to nie był po prostu wylany asfalt, ale żeby to miało taki swój wymiar, no przynajmniej trochę parkowy, to znaczy z dodatkową zielenią, krzewami, żeby ta nawierzchnia była możliwa do jakiegoś jej uzielenienia – mówi Łukasz Buszman, Park Śląski.

Obecna wycinka to prace przygotowawcze. Przetarg na wykonanie parkingu ogłoszony zostanie w najbliższych tygodniach. (Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close