AlarmRegionWiadomość dnia

Patrol smogowy w Tarnowskich Górach [WIDEO]

Dron i elektryczny samochód wyposażone w czujniki mierzące stężenie pyłów w powietrzu oraz kieszonkowe mierniki smogu: najnowsze urządzenia Głównego Instytutu Górnictwa testowane będą w Tarnowskich Górach przez najbliższe dwa miesiące. Wyniki publikowane będą na internetowej, ogólnodostępnej mapie.

 

To, że smog mamy, to jesteśmy w stanie stwierdzić choćby tylko powonieniem, natomiast dzięki temu programowi po dwumiesięcznych badaniach w Tarnowskich Górach, będziemy wiedzieli w których rejonach miasta ten smog jest największy – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór.

W ramach programu, na ulicy, w rejonie której powietrze będzie najczystsze, miasto posadzi nowe drzewa. Organizatorzy zapewniają, że system oceny mimo technicznych trudności, będzie sprawiedliwy.

Opracujemy odpowiednie kryteria takie, żeby w zbliżonych warunkach pogodowych dokonywać pomiaru jakości powietrza i żeby te wyniki były porównywalne – mówi prof. Stanisław Prusek, GIG.

Niemniej, Tarnowskie Góry, jeśli chodzi o powietrze, już teraz są jednym z najczystszych śląskich miast.

Specjalnych takich trudności nie mamy. Oczywiście trochę nam brudzą jeszcze piece, które są opalane węglem. No nie wszyscy obywatele pilnują tych przepisów, które zakazują, czego wolno nie palić – mówi Stanisław Wyciszczak, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej.

Na finał akcji 21 marca zaplanowano lot balonem: mieszkańcy będą mogli sprawdzić jakość powietrza na różnych wysokościach.(Martyna Mikołajczyk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close