Pielgrzymka mężczyzn do Piekar Śląskich. Będą UTRUDNIENIA W RUCHU
W niedzielę, 30 maja, odbędzie się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich. W tym dniu należy spodziewać się utrudnień w ruchu.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
Z uwagi na panującą sytuację związaną z koronawirusem i obowiązującymi w tym zakresie obostrzeniami, tegoroczna pielgrzymka odbędzie się w nieco zmienionej formie. Nie będzie jak w ubiegłych latach zorganizowanych pielgrzymek pieszych, czy autokarowych, a na wzgórze kalwarii wejdzie ograniczona liczba osób.
Utrudnienia w ruchu kołowym będą występowały w centrum miasta w ciągu całego dnia.
Zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprzywilejowanymi służb) będzie obowiązywał w godzinach od 7.00 do 18.00 od skrzyżowania z ulicą Generała Jerzego Ziętka do skrzyżowania z ulicą Papieża Jana Pawła II.
Zakaz handlu, wzorem lat ubiegłych, obowiązywał będzie przy ulicy Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Pod Lipami do skrzyżowania z ulicą Generała Jerzego Ziętka. Umieszczone zostaną tabliczki dotyczące działalności handlowej przy ulicy Bytomskiej oraz informujące o odholowywaniu pojazdów z ulicy Generała Jerzego Ziętka od skrzyżowania z ulicą Bytomską do ulicy Papieża Jana Pawła II.
Przygotowane będą dwa ambulanse pogotowia z Piekarskiego Centrum Medycznego – Szpital Miejski pod wezwaniem świętego Łukasza (jeden ambulans z lekarzem i ratownikiem medycznym oraz jeden ambulans z dwoma ratownikami medycznymi). Karetki pogotowia ratunkowego zaparkowane będą na ulicy Popiełuszki 17, przy budynku Hotelu „Pałac Wiśniewski”.
Przed bramą wzgórza kalwarii ustawiony będzie ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, w którym będzie można oddać krew. Gest ten ma szczególne znaczenie zwłaszcza teraz, w czasie pandemii.
Ponadto o bezpieczeństwo medyczne pielgrzymów na wzgórzu zadbają Ratownicy Maltańscy, a Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe stacjonować będzie w swej siedzibie przy ulicy Karola Miarki.
Program Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców:
8.00 – Modlitwa indywidualna.
8.30 – Modlitwa różańcowa. Litania do św. Józefa
9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego.
11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.
14.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej do bazyliki.
15.00 – nabożeństwo majowe w bazylice pod przewodnictwem bp Adama Wodarczyka.
Jak głosi komunikat Archidiecezji Katowickiej: “W sprawach organizacyjnych wierni powinni zgłosić chęć udziału w pielgrzymce u swoich proboszczów. Na piekarskie wzgórze będą wpuszczane tylko i wyłącznie wcześniej zgłoszone osoby”.
Pielgrzymki stanowe mają niezwykle bogatą historię. Nie bez przyczyny mówi się, że Piekary są duchową stolicą Śląska, a Matka Boża Piekarska czczona jest jako Matka Miłości i Sprawiedliwości Społecznej. Do Piekar Śląskich pielgrzymowali goście, wśród których byli m.in. kardynałowie Stefan Wyszyński, Franciszek Macharski i Józef Glemp. W latach 1965-1978 Słowo Boże na Kalwarii głosił także Karol Wojtyła.
11-letni Sebastian z Katowic nie był pierwszym dzieckiem porwanym przez Tomasza M. [WIDEO]
Podjedziesz i auto samo się zaparkuje. Parkingi automatyczne powstaną w Katowicach