AlarmRegionWiadomość dnia

Co z pieniędzmi za deputaty węglowe? Wielu wciąż czeka na wypłaty! [WIDEO]

Co z pieniędzmi za deputaty węglowe? Nie wszyscy jeszcze je dostali, chociaż wypłaty miały być w grudniu 2017 roku! Kiedy będą pieniądze za deputaty węglowe?

 

Pieniądze miały być na Barbórkę – nie było ich nawet do końca 2017 roku i nie wiadomo kiedy będą. Pani Agata Kowalczyk od śmierci męża, czyli od 5 lat, dostawała co roku najpierw 3 tony węgla, a od 2016 roku przyznano jej rekompensatę w postaci świadczenia pieniężnego w wysokości prawie 1800 zł. Teraz nie ma nic. Nawet obiecanej rekompensaty.

Nie wszyscy jeszcze je dostali, chociaż wypłaty miały być w grudniu 2017 roku! Kiedy będą pieniądze za deputaty węglowe?

-Nie, my nie wiemy na czym stoimy. Dzwoniliśmy do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kilkanaście razy i nikt nie odbierał telefonu. Udało mi się przed nowym rokiem zadzwonić do pani, która była bardzo niemiła i powiedziała, że nam się nic nie zależy, a decyzję wyślą nam po nowym roku, bo mają bardzo dużo odmów i muszą to teraz skorygować – mówi Agata Kowalczyk, wdowa po górniku.

Setki wdów górniczych wciąż czeka na wypłatę deputatów. Problem w tym, że te należą się tylko wdowom po emerytach górniczych. Problem jest z wdowami, których mężowie emerytami nie byli. -Faktycznie, jest część emerytów wdów i sierot, które nie podlegają zapisom tej ustawy. Czekamy na tę interpretację, jak będziemy wiedzieli w jaki sposób należy ten przypadek potraktować – to będziemy o tym informować – mówi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Nie wszyscy jeszcze je dostali, chociaż wypłaty miały być w grudniu 2017 roku! Kiedy będą pieniądze za deputaty węglowe?

W punktach obsługi SRK złożono prawie 190 tysięcy wniosków. W prawie 150 tysiącach przypadków pieniądze – 10. 000 zł -został wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Weryfikowane są jeszcze wnioski 38 tysięcy osób. Z kolei w Jastrzębskiej Spółce Węglowej dobiega końca proces wypłaty świadczeń rekompensacyjnych. Od połowy grudnia spółka wypłaciła rekompensatę ponad 35 tysiącom osób. Cały proces wypłaty deputatów ma zostać zakończony w pierwszym kwartale tego roku.(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

23 thoughts on “Co z pieniędzmi za deputaty węglowe? Wielu wciąż czeka na wypłaty! [WIDEO]”

 1. Witam
  Jestem wdową po zmarłym górniku, który w chwili śmierci nie miał ustalonego prawa do renty lub emerytury nie dostałam rekomnpensaty ani ja ani moje dzieci na, które jest przyznana renta rodzinna. Zgłosiłam się do jednego z punktów weryfikacji i zostałam poinformowana, że rekompensata nam sie nie przysługuje i dostaniemy pisma odmowne. Jednocześnie chciałam zainteresowanych poinformować, że w moim otoczeniu sa przypadki, że sierota-syn zmarłego górnika w takim samym położeniu jak moje dzieci (ojciec zmarł nagle w wnieku 38 lat bez ustalonego prawa do renty czy emerytury) dostał rekompensatę oraz drugi przypadek wdowy , której mąż też nie miał ustalonego prawa do renty i emerytury – tez dostała rekompensatę. Podałam te przykłady tych dwóch osób w biurze gdzie była weryfikacja i otrzymałam odpowiedź, że widocznie ktoś sie pomylił i źle zweryfikował wniosek, dlatego rekompensaty zostały wypłacone. Wydaje mi się, że to nie będa przypadki odosobnione , część wdów i sierot dostało rekompensaty mimo, że ich ojcowie w chwili śmierci nie mieli ustalonego prawa do renty lub emerytury. Moim zdaniem nie możemy tego zostawić bez odzewu dlaczego część wdów i sierot ma być pozbawiona rekompensat mimo , że wiele osób w tych samych sytuacjach te rekompensaty otrzymały. Zwracam się z apelem do osób , które decydują w tych sprawach , uporządkujcie ten temat czy aby napewno są potrzebne lawinowe pozwy do sądu w sprawie niesłusznie niewypłaconych rekompensat. Każdy składający wniosek przyprowadzi świadka czy da przykłady, że komuś w tej samej sytuacji rekompensata została wypłacona. Będzie to wstyd tylko dla SRK ich niekompetencji i bezmyślności.Trzeba się zjednoczyć i coś z tym zrobić. Poszukajcie w swoim otoczeniu podobne przypadki sami sie przekonacie, że mam rację. Podaje swojego maila, gdyby ktoś chciał wymienić się informacjami na ten temat. Proszę także o informacje od osób , które dostały rekompensaty a są w podobnej sytuacji jak powyżej opisane. Nie bójcie się już wam tych rekompensat nie mogą odebrać a możecie pomóc innym, którzy ich nie otrzymali. Piszę w imieniu wszystkich pokrzywdzonych gabrysia17@vp.pl.

  1. Ja mam rentę rodzinną na córkę po zmarłym górniku renciście miałam deputat potem jak wszystkim też mi zabrali pieniędzy również nie dostałam,telefonów nie odbierają dodzwonić się nie można lecą z nami w kulki następny przekręt…potem zwiną manele i tyle…..

  2. Pani Gabrysiu na fb są grupy „górnicze wdowy po tragicznie zmarłych samopomoc” oraz „walczymy o nasz deputat”
   warto wrzucić Pani informację.
   Pozdrawiam

  3. Ciekawe, jak w moim przypadku rozstrzygną fakt, że mój mąż zmarł około 22 w nocy czyli brakowało mu 2 godzin do emerytury. Twierdzą, że był jeszcze pracownikiem.

 2. wreszcie sie ktos tym zainteresowal ale dziwne tam nieczekaja tylko wdowy po gornikach moj maz nie jest wdowa a nalezy mu sie wyplata deputatu a tez nie dostal to co ten rzecznik mowi za glupoty gdzie wyplacili wszystkim ktorym sie nalezalo skoro on emeryt a nie dostal

  1. Slusznie zlozylem także wniosek w kwk.wieczorek bez poprawek w pazdzierniku 24.2017 do tej pory brak odzewu.Po wizycie w styczniu na Woli brak odpowiedzi papiery w zlożone dalej czeski film nic tylko niewiem itd.Panie niemile,przestancie oszukiwać,pieniędzy niema

 3. Moj mąż zmarł kiedy był pracownikiem kopalni.Przez kilka lat otrzymywałam deputat, bo mi go przyznano.Pózniej wstrzymano wypłaty.Więc dlaczego nie mam otrzymać rekompensaty? Bo mąż za wcześnie zmarł!!!

 4. WDOWA KTÓREJ MAZ ZMARŁ NA ZAWAŁ NA DOLE

  NASI ZMARLI MEZOWIE JUZ NIE MOGA IM WYKRZYCZEC CO O TYM MYSLĄ ,DOSTAWAŁAM 3TONY PRZYSŁUGUJĄCE WDOWIE PO GORNIKU ZABRALI , A TERAZ W PODŁY SPOSÓB ,NAM NIE CHCA WYPŁACIC JAK ZAWSZE PONIEWIERANY JEST SŁABSZY , CZY TO PO CHRZESCIJANSKU??? WSTYD.

  WDOWA .

 5. Jak w powyższych przypadkach, również jestem wdową po zmarłym górniku i pobieralam deputat póki go nie zawiesili. Moja córka ma przyznaną rentę po tacie i jak w przypadku wyżej piszących pań rekompensaty nie otrzymała. Przykre to jest , że nawet jeśli byly takie ustalenia , iż wdowom po zmarłych górnikach, którzy jeszcze nie byli emerytami rekompensata się nie należy , nikt o tym wcześniej nie poinformował… po co ten cyrk w takim razie ze składaniem wniosków??

 6. A co z innymi uprawnionymi osobami, które do końca 2014 roku otrzymywały deputat na podstawie Układów Zbiorowych i innych porozumień obowiązujących w spółkach węglowych. Chodzi mi o osoby na świadczeniach przedemerytalnych (quasi emeryci).Osoby te w chwili odejścia miały zagwarantowane prawo do deputatu węglowego( otrzymały też odprawy emerytalne )
  i prawo to było realizowane . Prosimy o dokonanie właściwej wykładni ustawy i nie pomijanie żadnych uprawnionych osób.

  1. Po prostu nie ma tych pieniędzy i dla tego wymyślają jakieś dodatkowe zaświadczenia z ZUS, ze mąż był emerytem.Skoro ktoś przedstawił już decyzję z ZUS o przyznanej rencie rodzinnej po zmarłym mężu to czego jeszcze chcą.Emeryt nie sprawny ruchowo musi angażować rodzinę, która musi wziąć urlop by jeździć do ZUS (kilkakrotnie) by otrzymać takie zaświadczenie.Do tego akt zgonu męża i akt małżeństwa.A może nie dożyje i nie dostanie w ogóle.To ma sens!!!!!!!!!!

 7. Moja mamusia też jest wdowa po emerycie gorniczym .Do dzis cisza ,a jest polowa stycznia Telefony milcza,pisma żadnego nie ma.Gdzie mamy sie udać w tej sprawie cos dowiedziec?

 8. Brakuje mi słów na to co się wyprawia. Moja babcia wdowa po emerycie górniczym , lat 90 była sama pracownikiem kopalni Kazimierz _Juliusz . Ze względu na stan zdrowia odeszła na rentę w latach 80. Do roku 2011 otrzymywała kwity węglowe. Potem otrzymała pismo , że deputat zostaje jej odebrany , w zamian wielkie nic. Teraz oczekuje wypłaty rekompensaty, ale na razie cisza , Nawet nie można nic się dowiedzieć, telefon jest nieosiągalny, w SRK jakaś mało przyjemna Pani odłożyła po prostu słuchawkę. Szefowie Spółek chwalą się jak pięknie obsługują . Jesteśmy skłoni znów udać do Zabrza ( oddalone od nas 70 km) ale nie wiemy , gdzie jest wniosek złożony na kopalni Kazimierz-Juliusz. Cyrk na kółkach. Brawo dla rządu za sprawne załatwienie sprawy ?????!!!!!!

  1. Czekac… Wiem,wiem …ileż mozna ?? Ale ja tez czekam i mam dobra wiadomosc…Dzis dzwonili do mnie z inf.ze rekompensata sie przysługuje tylko mam im na meila wysłać zaświadczenie ze jestem jedyna osoba uprawniona do renty rodzinnej …Chce zaznaczyć ze jestem sierota po zmarłym ojcu emerycie ….Wiec światełko w tunelu zaświeciło ..Pan skoro jest emerytem tez dostanie …Po prostu brakło im kasy i trefiło na pana czy mnie …czy tez wszystkich innym tu oczekującym emerytom,wdow czy sierota…… Wiec kochani trzeba uzbroić sie jeszcze w cierpliwość..Skoro do mnie zadzwonili sami …to tez i do was zadzwonią jeśli będzie im czegoś brakować…. albo pieniążki przeleją Wam na konto…….Pozdrawiam

 9. Na prośbę mojej mamy wysłałam zapytanie z tytułu rekompensaty,ze względu na wiek wizyta w siedzibie stanowi utrudnienie postanowiłam skontaktować się telefonicznie niestety po kilkunastu próbach okazało się bezskuteczne tak samo wysłanie e-maila .niestety cisza zadnej odpowiedzi.spółka restrukturyzacji kopalń WOLA nie traktuje emerytów poważnie.

 10. Jestem żoną górnika, który zmarł nagle w lutym a we wrześniu byłby emerytem. pobieram po nim rentę rodzinną ale sama mam przepracowane 31 lat w zawodzie nauczyciela. Moja choroba nie pozwoliła mi dalej pracować. Miałam wtedy prawo przejść na rentę i to uczyniłam. Przez cały czas otrzymywałam deputat węglowy a teraz nie mam prawa do rekompensaty za węgiel. To po prostu czyste oszustwo. Czy kiedyś Polska będzie państwem sprawiedliwym, Chyba nie, po co zatem chodzić na wybory jak nie można już nikomu zaufać.

 11. dzis 03 kwietnia 2018 odszedlem na emeryture w styczniu 2014 ido tej pory nic ani pieniedzy ani odmowy maja nas w czterech literach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close