Wiadomość dnia

Pierwszy samochód, czyli jak wybrać pojazd dla początkującego kierowcy

Z uzyskaniem prawa jazdy kategorii B wiąże się wiele pozytywnych emocji. Po otrzymaniu dokumentów nierzadko młodzi ludzie zaczynają się rozglądać za swoim pierwszym samochodem. Wiele zależy od budżetu, jakim się dysponuje oraz od osobistych preferencji. Początkującym zwykle poleca się auta kompaktowe, ułatwiające dalsze szlifowanie umiejętności i manewrowanie pojazdem, ale nie tylko. Jak zatem dokonać słusznego wyboru? Oto kilka wskazówek.

Pierwszy samochód, czyli jak wybrać pojazd dla początkującego kierowcy (źr:unsplash)
Pierwszy samochód, czyli jak wybrać pojazd dla początkującego kierowcy (źr:unsplash)

1. Bezpieczeństwo

Jak twierdzą eskperci z Czesciauto24.pl bezpieczny samochód to podstawa. Mimo, iż młodzi kierowcy zwykle dysponują ograniczonym budżetem, względy bezpieczeństwa są ważne i warto skupić się na odpowiednio wyposażonych pojazdach. Jednak nie tylko wnętrze jest ważne — warto zaznajomić się z poszczególnymi modelami, które bierzemy pod uwagę pod względem konstrukcji i ocen w crash-testach. Dodatkowo można poszukać informacji na temat wyników bezpieczeństwa danego samochodu.

Wracając jednak do wyposażenia wewnętrznego: poduszki powietrzne to absolutna podstawa i obowiązkowy element każdego auta. Najlepiej szukać ofert samochodów, które posiadają poduszkę nie tylko dla kierowcy, ale także dla pasażera lub więcej. Jest to realne zadanie, nawet dysponując budżetem do kilku tysięcy złotych — tak  samo w tym przedziale cenowym, znajdziemy pojazd wyposażony w system ABS. 

Niemniej ważny jest rodzaj skrzyni biegów — uczącym się kierowcom poleca się manualną skrzynię biegów. Dzięki temu od początku będą musieli ćwiczyć swoje umiejętności, co w przyszłości zaowocuje byciem świetnym kierowcą i lepszym panowaniem nad pojazdem.

2. Silnik i koszty eksploatacji

Młodzi kierowcy chcą przede wszystkim cieszyć się jazdą, ale w przypadku osób jeszcze uczących się ważny jest także koszt eksploatacji. Chodzi przede wszystkim o spalanie- na początku motoryzacyjnej przygody warto wybrać pojazd o mniejszej pojemności silnika. Przecież to właśnie paliwo kosztuje najwięcej podczas codziennego użytkowania. Na początek najlepszym wyborem będzie silnik o pojemności 1.0-1.6, o mocy 80-100 KM. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, iż w takim wypadku znacznie obniżone zostaną koszty ubezpieczenia oraz potencjalnej naprawy w razie awarii.

Ekonomiczne auto to także takie, do którego części zamienne będą dostępne i w zasięgu możliwości finansowych. Jest to ważne, zwłaszcza jeśli decydujemy się na zakup starszego modelu- wraz z wiekiem pojazdu rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia awarii.

3. Budżet na zakup pojazdu

W większości przypadków młody kierowca musi rozglądnąć się za samochodem używanym i dobrym. Jednakże nawet osoby dysponujące większym budżetem muszą pamiętać o tym, że w zależności od umiejętności, mogą na początku przytrafić się drobne stłuczki — trzeba o tym pamiętać, o wiele większe straty będą, gdy zniszczy się nowe, drogie auto. 

Na pierwsze cztery kółka szczególnie polecane są modele z segmentu A oraz segmentu B. Są to samochody popularnych marek takie jak Fiat Panda, Fiat Punto, Dacia Sandero, Renault Clio, Kia Rio, Opel Corsa, Kia Picanto, Chevrolet Spark, Suzuki Swift, Volkswagen Golf, Citroen C1, Toyota Yaris czy Peugeot 206 oraz 208. Są to samochody różnorodne i sprostają wymaganiom zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Pierwszy samochód powinien być wręcz szyty na miarę i dostosowany do potrzeb. Osoby uczące się, nawet będące już na studiach i pracujące, raczej niechętnie będą się zapożyczać na długie lata, dlatego warto postąpić rozsądnie i bez pośpiechu. Czasem wystarczy poczekać na lepszą ofertę- być może trafi się wyjątkowa perełka, która będzie służyła odrobinę dłużej. Samochody o świetnej specyfikacji, dużej mocy i pełne udogodnień technologicznych mogą wcale nie spełniać swojej funkcji- na takie przyjdzie odpowiednia pora, wraz z doświadczeniem i pewnością siebie za kółkiem.

4. Wygoda i użyteczne funkcje

Tak zwane auta miejskie mogą okazać się strzałem w dziesiątkę. Ich gabaryty są zazwyczaj dostosowane do miejskich przestrzeni, nieraz wąskich i wymagających dobrej skrętności. 

Mało kto o tym pamięta, ale warto zwrócić uwagę czy interesujący nad model posiada plastikowe zderzaki. Najlepiej, by były czarne- dzięki temu potencjalne rysy, które powstaną w przyszłości, nie będą tak widoczne, a co za tym idzie- nie trzeba będzie wydawać pieniędzy na dodatkowe lakierowanie i tuszowanie szkody.

Użyteczne będzie także wspomaganie kierownicy, które nie tylko poprawia komfort jazdy, ale także ułatwia początkującemu kierowcy panowanie nad samochodem, przyda się przy trudniejszych manewrach takich jak parkowanie czy zawracanie. Praktyczne mogą być także elektryczne lusterka, dobrze też by były składane. Doskonale by było znaleźć ofertę pojazdu, który posiada w swoim wyposażeniu czujniki parkowania. Jeżeli nasz budżet na to pozwoli, to warto dodatkowo rozglądnąć się za autem z klimatyzacją.

Jeśli zainteresował cię artykuł odwiedź także: Warsztat online Autodoc – naprawa na własną rękę

 

Ekonomiczne auto to także takie, do którego części zamienne będą dostępne i w zasięgu możliwości finansowych (źr:unsplash)
Ekonomiczne auto to także takie, do którego części zamienne będą dostępne i w zasięgu możliwości finansowych (źr:unsplash)

5. Stan pojazdu

Jednym z największych wyzwań przy zakupie samochodu używanego jest jego trafna ocena w zakresie stanu technicznego oraz zgodności z opisem zawartym w ogłoszeniu. Nawet najwięksi miłośnicy motoryzacji mogą mieć z tym problem- wiedza teoretyczna nie zawsze idzie w parze z praktyczną.

Największym zagrożeniem są nieuczciwi sprzedawcy, którzy tylko czekają na okazję spotkania z młodym, niedoświadczonym klientem. Trzeba być czujnym, bo choć mogą trafić się prawdziwe, świetne okazje, w rzeczywistości jest ich bardzo niewiele. Z tego powodu warto jest wybrać się na oględziny samochodu z osobą doświadczoną, która już kiedyś kupowała w ten sposób samochód i zna nieuczciwe sztuczki sprzedawców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button