reklama
Kategorie

Planetarium Śląskie w Chorzowie ma 60 lat!

Z tej okazji do Parku Śląskiego zjechali przedstawiciele placówek tego typu z całej Polski, współpracownicy i przyjaciele Śląskiego Planetarium.

-Z okazji jubileuszu życzę udanego przeprowadzenia wszelkich inwestycji. W budżecie województwa zabezpieczone są wystarczające środki na to, by pokazać, że nasze śląskie Planetarium jest najlepsze w Polsce. Pracownikom dziękuję za wszystkie lata pracy i życzę wielu sukcesów i satysfakcji z pracy w następnych latach – powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek Aleksandra Skowronek.

Historię placówki, jej dokonania oraz zamierzenia na przyszłość przedstawił dyrektor Lech Motyka. W czasie spotkania dyrektor placówki odebrał Certyfikat Jakości Planetarium z numerem 1 przyznany przez Polskie Towarzystwo Astronomiczne „w uznaniu wysokiego poziomu merytorycznego zajęć i prelekcji popularyzujących astronomię”. Uroczystość połączono z otwarciem wystawy „Struktura Wszechświata – odległości i ich pomiary” oraz przedpremierową projekcją seansu „Z wizytą u Pana Twardowskiego”.

Planetarium Śląskie – największe i najstarsze polskie planetarium powstało w 1955 roku dla uczczenia pamięci wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika. Najstarsza w Europie aparatura projekcyjna niemieckiej firmy Carl Zeiss z Jeny działa nieprzerwanie od czasu uruchomienia. Obecny na uroczystości przedstawiciel producenta nie ukrywał podziwu dla osób zajmujących się obsługą i konserwacją tego precyzyjnego urządzenia. Aparatura umieszczona jest pod 23-metrową kopułą stanowiącą ekran sztucznego nieba o powierzchni prawie 1000 mkw. Widownia mieści jednocześnie prawie 400 osób.

Pod niebem planetarium, wiernie naśladującym rzeczywisty firmament, odbywają się popularne prelekcje astronomiczne, lekcje astronomii i geografii, a także inne zajęcia oraz różne spektakle. Obserwatorium astronomiczne jest wyposażone w największą w Polsce lunetę o 30-centymetrowym obiektywie i liczne mniejsze teleskopy.

W pogodne dni zwiedzający mogą obserwować Słońce, a po zapadnięciu zmierzchu – ciekawe obiekty nocnego nieba, oglądane nawet w 750-krotnym powiększeniu. Pracującym w planetarium astronomom teleskopy służą do śledzenia planetoid i komet. Stacje klimatologiczna i sejsmologiczna pełnią regularną służbę obserwacyjną. Stacja wraz z ogródkiem meteorologicznym stanowią pracownię, w której odbywają się lekcje dla młodzieży szkolnej i zajęcia dla studentów.

Śląskie Planetarium to także biblioteka naukowa oraz największy w Polsce zegar słoneczny. Co roku w planetarium odbywa się ogólnopolski finał Olimpiady Astronomicznej.

 

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button