Silesia Flesz najnowsze informacjeWybuch metanu w kopalni Pniówek

Pniówek to jedna z najbardziej metanowych kopalni w Polsce. Co to znaczy?

To tu 20 kwietnia doszło do wybuchu metanu

Kopalnia Pniówek to kopalnia metanowa. Wydobywa się tu węgiel koksujący, poszukiwany na rynku. Należy do najbardziej metanowych kopalni w Polsce. Co to znaczy?

 

To znaczy, że wszystkie pokłady węgla – występujące na jej obszarze górniczym zostały zaliczone do IV kategorii zagrożenia metanowego. Część z nich zaliczona została również do kategorii skłonnych lub zagrożonych wyrzutami metanu i skał. Stopień metanowości określa się na podstawie ilości metanu, wydzielanego do wyrobisk.

IV kategoria zagrożenia metanowego, jak w Pniówku, oznacza, że metanowość tu jest większa niż 8 m sześc. /Mg w przeliczeniu na czystą substancję węglową lub że zaistniał nagły wypływ metanu albo wyrzut metanu i skał.

 

Powiązane artykuły

Odmetanowanie stosowane jest m.in. w rejonach wszystkich ścian będących w eksploatacji. Aby bronić się przed tym zagrożeniem stosuje się intensywną wentylację, odmetanowanie pokładów węgla i systemy monitoringu.

Obszar górniczy złoża „Pniówek” wynosi 28,6 kmkw. , zasoby operatywne to 101,9 mln ton.

Obszar górniczy  złoża „Pawłowice 1” wynosi 15,8 kmkw. , zasoby operatywne to 54,0 mln ton.

Typ produkowanego węgla: 35.1 To węgiel koksujący, ortokoksowy, wykorzystywane do produkcji koksu w przemyśle.

Wedle nomenklatury: Węgiel średnio lub silnie spiekający, wykorzystywany do produkcji koksu. Nie nadaje się dla urządzeń grzewczych małej mocy ze względu na zbyt duże zdolności spiekania oraz wysokie ciśnienie rozprężania. Jest bardzo poszukiwany na rynku ze względu na wysoką jakość. Węgiel typu 35 stanowi tu 78 proc. zasobów. 22 proc. to węgle koksowe typu 34.

W KWK „Pniówek” w 2018 r. z metanu wyprodukowano 140 tys. megawatogodzin energii elektrycznej i ok. 400 gigadżuli ciepła.

WYBUCH 20 KWIETNIA. INFORMACJE ZNAJDZIESZ TU:

WYBUCH METANU W KOPALNI PNIÓWEK. LINK

Kopalnia Pniówek budowana była w latach 1963-1974. W PRL nazywała się Kopalnia XXX-lecia PRL.

W 1993 roku weszła w skład Jastrzębskiej Spółki Węglowej, a w 2006 roku świętowano wydobycie 100 milionowej tony węgla. Od 2008 roku trwają prace związane z rozbudową kopalni o złoże „Pawłowice 1”. W 2012 ministr środowiska udzielił  JSW koncesji na wydobywanie węgla kamiennego i metanu jako kopaliny towarzyszącej ze złoża „Pawłowice 1”. Koncesję wydano do 31 grudnia 2051.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button