Oglądaj w TVSRemonty Dróg

Po stolicy Warmii i Mazur na rowerze – to nie tylko możliwe a wręcz obowiązkowe!

Kto na rowerze w Olsztynie jeszcze nie był koniecznie powinien przejechać się Łynostradą, która przebiega przez centrum miasta ale z dala od ruchu samochodowego nad brzegiem rzeki Łyny. Wybierając Olsztyn gwarantujemy, że bezsprzecznie będziecie zachwycać się jakością i długością ścieżek rowerowych. Malowniczo położone trasy wytyczono wśród olsztyńskich parków i na terenie największego w Europie kompleksu leśnego w granicach miasta.

 

Na początek kilka przydatnych informacji, które udało nam się sprawdzić podczas realizacji zdjęć do najnowszej  serii programu „Na Dwóch Kołach”:

 

  1. W Olsztynie przypada 0,42 m tras rowerowych na mieszkańca, w sumie już ponad 100 km
  2.  Kilkunastu minut potrzeba by dotrzeć na rowerze właściwie z każdego miejsca w mieście, nad jezioro czy do lasu. W granicach Olsztyna leży aż 11 jezior i 5 mniejszych akwenów wodnych.
  3. Najważniejsza trasa rowerowa w Olsztynie to Łynostrada, która biegnie wzdłuż rzeki Łyny Olsztyn rowery 2przez najpiękniejsze miejsca w Olsztynie. Na całej długości trasy zostały zaplanowane miejsca do wypoczynku i punkty widokowe. Trasa wykroczyła już nawet poza granice miasta i prowadzi w kierunku Dobrego Miasta i Lidzbarka Warmińskiego (około 65 km). Dodatkowym jej atutem jest to, że w kilku miejscach można przesiąść się z roweru na kajak.
  4. W Olsztynie bierze swój początek sześć dłuższych szlaków rowerowych, które pozwolą zwiedzić okoliczne gminy.
  5. Las Miejski – wyjątkowe miejsce w granicach Olsztyna. W jego zachodniej części zorganizowano system tras rowerowych. Cztery trasy zielona, żółta, czerwona i czarna zaprojektowano z myślą o rowerzystach o różnym poziomie doświadczenia. Olsztyn rowery 1Ich uzupełnieniem jest tzw. trasa rodzinna, która łączy się z zieloną od Parku Jakubowo nad Jezioro Długie. Wokół tego akwenu biegnie atrakcyjna ścieżka rowerowa. Przez Las Miejski przepływają rzeki Łyna i Wadąg, będące popularnymi szlakami kajakowymi.
  6. Jezioro „Ukiel” okala system ścieżek rowerowych, który najbardziej rozbudowany jest w okolicach Centrum Sportowo-Rekreacyjnego „Ukiel”

Chcecie się przekonać jak wygląda Olsztyn  z perspektywy roweru?

Oglądajcie program „Na Dwóch Kolach”Olsztyn rowery 3

W każdy piątek o godzinie 18:30

W każdą niedzielę o godzinie 7:50

ATRAKCJE TURYSTYCZNE

Zamek kapituły warmińskiej

Miejsce w którym mieszkał Mikołaj Kopernik, obecnie siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Znajdziecie tu min. stałą wystawę poświęconą temu, który ruszył ziemię. Najcenniejszym eksponatem jest jego słynna tablica astronomiczna na ścianie zamkowego krużganku. Dzięki niej Kopernik obserwował słońce oraz wyznaczał równonoc wiosenną i jesienną. To jedyny istniejący do dziś przyrząd własnoręcznie wykonany Mikołaja Kopernika.

Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

To druga co do wielkości taka instytucja w Polsce. Można tam oglądać zrekonstruowane instrumenty pomiarowe Kopernika, na kopule prezentowane są min. Nocnego nieba.

„Ławeczka Kopernika”

„Ławeczkę Kopernika” przy ul. Zamkowej odsłonięto z okazji 650-lecia  miasta. Rzeźba, przy której można usiąść, przedstawia postać astronoma spoglądającego w górę i zwróconego w stronę zamku.

Pomnik Mikołaja Kopernika

W zamkowym parku stoi ponad stuletni pomnik Kopernika. Napis głosi: „Obrońcy grodu olsztyńskiego przed najeźdźcą krzyżackim. Wielkiemu Polakowi Mikołajowi Kopernikowi – wdzięczni rodacy”.

Zaułek Stawki Większej niż Życie

Olsztyn był planem zdjęciowym dla 18 odcinków „Stawki Większej Niż Życie”. W 1967 roku kręcono tu serial  w reżyserii Janusza Morgensterna.  Oglądając  film możecie odnaleźć m. in. areszt śledczy i gmach dawnej rejencji przy al. Piłsudskiego, Park Podzamcze i Stare Miasto – Stary Ratusz oraz ulice Kołłątaja, Okopową, Mieszka I i Bolesława Chrobrego, okolice jezior Skanda i Kortowskiego, a także most na rzece Wadąg. Na olsztyńskiej starówce odsłonięto tablicę Zaułek „Stawki Większej Niż Życie”

Kortowo

To dzielnica Olsztyna nad jeziorem Kortowskim, gdzie funkcjonuje miasteczko uniwersyteckie.

Wysoka Brama

Kiedyś to przez nią dostać  można było się do Olsztyna. Dziś dostępna dla zwiedzających. Jedna z najstarszych budowli w mieście.

Dom Burmistrza

To najstarszy murowany budynek mieszkalny w Olsztynie, usytuowany na Rynku Starego Miasta pod numerem 11, naprzeciw Starego Ratusza. Wybudowano go prawdopodobnie w XVI wieku.

Ekipa programu „Na Dwóch Kołach” gościła na Warmii przez kilka dni. To były dni ciężkiej pracy, ale dzięki pomocy wielu nam przyjaznych ludzi możemy już powiedzieć – udało się!

Chcecie się przekonać jak wygląda Olsztyn  z perspektywy roweru?

Oglądajcie program „Na Dwóch Kolach”

W każdy piątek o godzinie 18:15

W każdą niedzielę o godzinie 7:50

opracowano na podstawie informacji: www.visit.olsztyn.eu

 

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button