Pod Radiostacją w Gliwicach powstaje niecodzienny park [ZDJĘCIA] Otwarcie coraz bliżej
Budowa parku doświadczeń przy ul. Tarnogórskiej jest już na ostatniej prostej. Do szczęśliwego finału pozostało kilka tygodni zaawansowanych w 80 proc. prac. Jeśli pogoda nie przeszkodzi i wszystko pójdzie zgodnie z planem, sensoryczne atrakcje zostaną udostępnione odwiedzającym teren Radiostacji już na początku października.
–Wykonano już większość ciężkich robót ziemnych oraz fundamenty. Prace związane z wykopami, przygotowaniem kanalizacji teletechnicznych i utwardzaniem gruntu zakończyły się jeszcze w lipcu i pozwoliły na sprawne przejście do kolejnego, bardziej widocznego etapu inwestycji. Są już nowe alejki, ławki i drewniane podesty. Obecnie trwa montaż urządzeń interaktywnych, kamery na wieży Radiostacji, podłączane są też elementy aktywne, montowane jest oświetlenie. Przed nami jeszcze zagospodarowanie terenu roślinnością – mówi Mariusz Kopeć, rzecznik prasowy Śląskiej Sieci Metropolitalnej, która jest menadżerem projektu.
Zielenią zostaną obsadzone klomby i pergole pomiędzy alejami oddzielającymi poszczególne urządzenia. Alejki będą oświetlone latarniami korespondującymi wyglądem z już istniejącymi w taki sposób, by umożliwić korzystanie z urządzeń również wieczorami. Teren i urządzenia będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przypominamy, że wśród urządzeń akustycznych, które za pomocą dotyku przeniosą nas w świat dźwięku, znajdzie się m.in. ksylofon, armata powietrzna, organy rurowe, anteny paraboliczne i gongi, czyli interaktywne urządzenia umożliwiające testowanie zjawisk fizycznych, przede wszystkim fali dźwiękowej. Pojawią się też obiekty wykorzystujące technologię rozszerzonej rzeczywistości, które po zeskanowaniu specjalnego kodu „ożywają” na ekranie smartfona. Dodatkową atrakcją będzie symulator operatora kamery, który umożliwi naziemne sterowanie aparatem umieszczonym na maszcie Radiostacji.
Inwestycja będzie kosztować około 994 tys. zł . Z sensorycznej atrakcji będzie można korzystać przez cały rok. Inwestorem projektu jest Miasto Gliwice, zaś wykonawcą gliwicka firma Fulco Technologie Budowlane Sp. z o.o (źr: UM Gliwice)