Artykuł Sponsorowany

Podwyżka inflacyjna – czyli jak utrzymać wartość wynagrodzenia w czasach inflacji?

Galopująca inflacja oznacza, że siła nabywcza pieniądza drastycznie spada. Pracownicy, którzy regularnie otrzymują wynagrodzenie, odczuwają to podczas codziennych zakupów i płacenia rachunków – ta sama kwota wystarcza na zakup coraz mniejszej ilości produktów. Podwyżka inflacyjna wynagrodzenia to rozwiązanie, które pozwala zatrzymać to zjawisko i zachować realną wartość wypłacanych świadczeń.

 

Czym jest podwyżka inflacyjna?

W dużym skrócie mówiąc, podwyżka inflacyjna jest waloryzacją wynagrodzenia o wskaźnik inflacji rocznej, który podawany jest przez Główny Urząd Statystyczny. Służy do dostosowania wysokości świadczenia do wzrostu cen towarów i usług, który ma miejsce w ostatnich miesiącach.

Z racji tego, że inflacja wciąż rośnie, na wprowadzenie podwyżki inflacyjnej decyduje się coraz większa liczba pracodawców. Jej zasady są określone w wewnętrznym regulaminie wynagrodzeń. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wprowadzenie podwyżki inflacyjnej nie jest obligatoryjne – jest to dobrowolna inicjatywa pracodawcy.

Podwyżka inflacyjna a obowiązek podniesienia pensji

Wiele osób wciąż myli podwyżkę inflacyjną z obowiązkowym podniesieniem pensji na skutek wzrostu płacy minimalnej. Otóż, o ile na otrzymanie podwyżki inflacyjnej może liczyć każdy pracownik, o tyle wzrost wynagrodzenia w związku z podniesieniem płacy minimalnej dotyczy wyłącznie tych pracujących za najniższe możliwe wynagrodzenie. O ile płaca minimalna co roku narzucana jest przedsiębiorcom, o tyle podwyżka inflacyjna jest dobrowolnym działaniem pracodawców.

Więcej przydatnych informacji na jej temat znaleźć można na stronie internetowej https://aleo.com/pl/blog/podwyzka-inflacyjna-czym-jest-i-komu-sie-nalezy/.

Korzyści wynikające z podwyżki inflacyjnej

Pomimo tego że podwyżka inflacyjna nie jest obowiązkowa, to jednak stanowi bardzo ważny krok, jeśli chodzi o budowanie dobrych relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikami.

Udzielenie podwyżki inflacyjnej buduje wizerunek pracodawcy jako osoby, która chce dostarczyć swoim pracownikom wewnętrznej motywacji i której zależy na ich godnym wynagrodzeniu.

Co mogą zrobić osoby, które pomimo galopującej inflacji nie otrzymały podwyżki inflacyjnej? Często jedynym rozwiązaniem jest poszukanie nowej, lepiej płatnej pracy.

Uwaga – na niektórych stanowiskach wymagana jest książeczka sanepidowska (więcej informacji można znaleźć tutaj: https://aleo.com/pl/blog/ksiazeczka-sanepidowska-cena-badania-waznosc/)

Kto może otrzymać podwyżkę inflacyjną?

Zgodnie z regulaminem zakładowym, podwyżka inflacyjna przysługuje nie tylko pracownikom, którzy aktywnie wykonują swoje obowiązki na co dzień. Według informacji zamieszczonych na stronie https://aleo.com/pl/, na jej otrzymanie mogą liczyć także osoby na urlopie macierzyńskim, ojcowskim bądź też wychowawczym. Wzrost wynagrodzeń obejmuje również osoby przebywające na urlopie, zwolnieniu zdrowotnym bądź też w okresie wypowiedzenia.

Podsumowując, inflacja w ostatnich latach wciąż wzrasta i obecnie przyjmuje rekordowe wartości. Podnoszenie pensji pracownikom jest wręcz konieczne, biorąc pod uwagę, że koszty ich życia rosną z dnia na dzień.

źródło: artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button