RegionWiadomość dnia

Podziemna trasa wodna w Zabrzu otwarta. Pod centrum miasta przepłyniecie łodzią! [WIDEO]

Podziemna trasa wodna w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu gotowa! Otwarcie ściągnęło do Zabrza tłumy. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu liczy na to, że takie tłumy będą pływały pod centrum miasta łodziami cały czas!

 

ZOBACZCIE RÓWNIEŻ: Jak powstają nasze newsy? Zobaczcie nowy spot SILESIA FLESZ TVS

W tym momencie jeszcze nie wiedzieli co ich tam czeka, choć przygotowani byli całkiem dobrze. -Najfajniejsze było to, że jak nam kropelki właśnie spadały… -to to było takie śmieszne. To było takie śmieszne i takie fajne uczucie. Z koleżankami sobie też opowiadałyśmy. Słuchałyśmy pana – mówią Zosia Sikora i Nadia Owczarek, uczennice SP 35 w Zabrzu.

Podziemna trasa wodna w Zabrzu otwarta. Pod centrum miasta przepłyniecie łodzią
Podziemna trasa wodna w Zabrzu otwarta. Pod centrum miasta przepłyniecie łodzią

Słuchać rzeczywiście jest kogo i czego. Nowa wodna trasa w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu to 1100 metrów, które pokonuje się łodziami. -Jest wisienką na torcie naszej nowej podziemnej trasy, w którym poznajemy XIX-wieczne górnictwo, poznajemy zagrożenia z jakimi borykali się górnicy. Poznajemy również walkę z tymi zagrożeniami jak i wykorzystanie ich, żeby poprawić komfort pracy górników – mówi Roman Chytry, przewodnik w Sztolni Królowa Luiza.

Podziemna trasa wodna w Zabrzu otwarta. Pod centrum miasta przepłyniecie łodzią
Podziemna trasa wodna w Zabrzu otwarta. Pod centrum miasta przepłyniecie łodzią

Rewitalizacja podziemnych obiektów Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza w trwała 10 lat i kosztowała około 200 mln złotych -Przedsięwzięcie niespotykane nigdzie indziej na taką skalę, bo nie znam przypadku, żeby ktoś się podjął rewitalizacji zlikwidowanych wcześniej obiektów podziemnych w górnictwie węglowym w szczególności, bo takich obiektów w Europie w ogóle nie ma na taką skalę – mówi Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

Śląskie: Akcja szczepienia lisów wolno żyjących. Nie dotykajcie szczepionek!

Dyrekcja Muzeum Górnictwa Węglowego liczy, że otwartą dziś trasę wodną odwiedzać będzie 50 tysięcy osób rocznie.
(Radosław Nosal)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close