Polacy piją coraz więcej. Alkohol w naszym kraju jest zbyt tani
Z informacji podanych przez Światową Organizację Zdrowia oraz Bank Światowy wynika, że spożycie alkoholu w Polsce rośnie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że konsumpcja alkoholu w naszym kraju jest wyższa niż wskazują na to dane. Wszystko przez pozyskiwanie alkoholu z nielegalnych źródeł, a także jego wyrób na własny użytek.
Polacy piją coraz więcej. Tak wynika z danych, które udostępniła Światowa Organizacja Zdrowia oraz Bank Światowy. To dlatego, że alkohol w Polsce jest zbyt tani?
Polska w czołówce
Niestety jesteśmy w czołówce dość niechlubnego rankingu – alkohol w Polsce jednym z najtańszych w UE. Średnia spożycia alkoholu w Polsce jest wyższa od średniej europejskiej.
Ceny alkoholu, pomimo, że rosną jak wszystko inne, ich koszt wciąż pozostaje atrakcyjny. Tego samego nie mogą powiedzieć inni mieszkańcy UE, m.in. z Irlandii, Finlandii i Szwecji, gdzie ceny alkoholu mocno poszybowały w górę. W Polsce alkohol jest jednym z najtańszych w UE, taniej można go dostać tylko na Węgrzech, w Rumunii i Bułgarii.
Wnioski są takie, że im łatwiejsza dostępność ekonomiczna alkoholu w danym państwie, tym większe spożycie – co prowadzi do dużo wyższych wskaźników dotyczących występowania chorób alkoholowych. Według WHO polityka cenowa jest głównym narzędziem przyczyniającym się zmniejszenia konsumpcji.
Stawka akcyzy rośnie
Od 1 stycznia 2022 roku stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane, a także wyroby pośrednie wzrosły aż o 10% w porównaniu do ubiegłego roku. W nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym zaproponowano, aby w latach 2023-2027 podatek ten zwiększał się co roku o kolejne 5%.
Rząd zaznacza, że powyższe zmiany wynikają z kwestii zdrowotnych. W samym 2022 roku do budżetu Państwa ma trafić aż 2 mld zł, z kolei w 2023r. przewiduje się kwotę 2,4 mld złotych.
Przerażające dane
Nie od dziś wiadomo, że spożywanie alkoholu jest bardzo szkodliwe. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który wpływa na zdrowie ludzi na całym świecie.
Kupno alkoholu. Mało kto pyta o dowód
Szokujący raport z Rybnika. Mało kto pyta o dowód osobisty przy kupnie alkoholu
W 2016 roku w wyniku nadmiernego spożywania alkoholu na świecie zmarło aż 3 mln osób. Śmiertelność związana z alkoholem jest wyższa niż ta spowodowana takimi chorobami, jak m.in. gruźlica, HIV / AIDS oraz cukrzyca.
mps