Pomoc dla sklepików szkolnych i nie tylko. Jest projekt nowelizacji ustawy covidowej
Pomoc dla sklepików szkolnych, przedłużenie terminu na realizację vouchera turystycznego, przesunięcie terminu zwrotu wypłat do TFZ oraz umarzanie spłat pomocy przyznawanej z tarczy antykryzysowej – przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Projekt został 22 marca br. wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Zgodnie z planem, będzie on wkrótce przedmiotem obrad Stałego Komitetu Rady Ministrów, a następnie rząd zajmie się nim na jednym ze swoich posiedzeń.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
Przygotowane propozycje pomocy dotyczą nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Wsparcie dla sklepików szkolnych będzie podobne do wsparcia, jakie przysługuje przedsiębiorcom w ramach tzw. tarczy branżowej i rozporządzeń pomocowych
– wyjaśnił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak.
To bardzo ważne i oczekiwane przez branżę aktualizacje, które dostosowują przepisy prawne do przedłużającej się pandemii
– ocenił wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy.
Dzięki proponowanym zmianom przepisów starosta z urzędu lub na wniosek przedsiębiorcy, będzie mógł umorzyć w całości lub w części spłaty, odroczyć ich termin, rozłożyć na raty określone należności
– poinformowała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek.
Pomoc dla sklepików szkolnych
Zgodnie z założeniem projektu sklepiki szkolne otrzymają pomoc w postaci:
- zwolnienia z opłacania składek na ZUS,
- dofinansowania do wynagrodzeń pracowników,
- świadczeń postojowych,
- małych dotacji do 5 tys. zł.
Podstawowym kryterium przyznania pomocy będzie wykazanie 40 proc. spadku przychodów odnotowanych w odpowiednim okresie rozliczenia.
Przedłużenie terminu na realizację vouchera i korzystanie z TFZ
W związku z przedłużającą się epidemią, która w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia możliwości wykonywania działalności przez przedsiębiorców turystycznych organizujących imprezy turystyczne, nowelizacja przedłuża do dwóch lat, licząc od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna, możliwość korzystania z vouchera turystycznego za odwołaną z powodu pandemii koronawirusa imprezę turystyczną.
Zaproponowane przepisy przewidują także przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do Turystycznego Funduszy Zwrotów. Spłata pierwszej raty będzie przedłużona do końca grudnia br.
Umorzenie spłat należności z tytułu pomocy z tarczy antykryzysowej
Projekt nowelizacji przewiduje także możliwość umorzeń w całości lub w części należności, odraczania terminów spłaty przyznanych środków, rozkładania spłaty należności na raty z tytułu np. nienależnie otrzymanych środków w ramach form wsparcia udzielanych przez powiatowe urzędy pracy w ramach tarcz antykryzysowych.
Chodzi o to, że obecnie większość przedsiębiorców, którzy korzystają z instrumentów wsparcia, spełnia zasadniczy warunek umorzenia określony w ustawie (np. 3 miesiące prowadzenia działalności). Brak jest jednak uregulowań dotyczących umorzeń w sytuacjach szczególnych np. śmierci lub innych nagłych zdarzeń losowych. Takie sprawy wymagają indywidualnego podejścia i rozpatrzenia. Dzięki nowelizacji ustawy będzie możliwość umorzeń w tak szczególnych sytuacjach.
Będą kolejne obostrzenia? Rząd myśli nad kolejnymi ograniczeniami w handlu i usługach
Szkoły znowu puste, ale opieka nad dziećmi musi być zapewniona i tak [WIDEO]
\źr. MRPiT