reklama
Kategorie

Ponad 800 km i masa śmieci. Górska Odyseja zakończona. Powstało specjalne WIDEO

To niezwykły film o niezwykłej przygodzie – mowa o filmie podsumowującym Górską Odyseję, czyli wielki ekologiczny marsz przez Karpaty i Sudety w ramach kampanii #mniejplastiku. Można go obejrzeć pod linkiem poniżej.

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

 

Górska Odyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. W jeden weekend w każdym miesiącu wolontariusze z całej Polski maszerowali górskimi szlakami wzdłuż południowej granicy: od Ustrzyk Górnych do Świeradowa Zdroju, by sprzątać górskie i leśne szlaki z plastikowych śmieci. Jedna z odsłon akcji miała miejsce w Beskidach, kiedy to wolontariusze sprzątali okolice szlaków ze Szczyrku na Klimczok. Zebrali wtedy ponad 30 worków śmieci.

reklama

– Naszą akcją chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na problem nadmiaru wszelkich jednorazowych opakowań, szczególnie tych z tworzyw sztucznych, które – gdy trafiają do środowiska – pozostaną tam już praktycznie na zawsze. Tworzywa sztuczne nie ulegają biodegradacji, tylko rozdrobnieniu – defragmentacji. Te małe cząsteczki są najgroźniejsze. To mikroplastiki. Kumulują w sobie metale ciężkie, związki chemiczne, antybiotyki, zachowując się jak mikroekologiczne bomby. Zatruwają zwierzęta i rośliny. Wszyscy Polacy rocznie wynoszą ze sklepów ponad 5 mln ton opakowań, z których duża część trafia do środowiska. Dlatego wszyscy powinniśmy się czuć odpowiedzialni za dokładną segregację śmieci i ich przetwarzanie w procesie recyklingu, aby nie trzeba było później ich sprzątać – apeluje organizator akcji Dominik Dobrowolski.

 

Wędrówce towarzyszyły ekologiczne webinary i prelekcje dla dzieci w szkołach, a także plenerowa wystawa zdjęć śmieci zebranych na wcześniejszych etapach akcji. Teraz powstał film, który podsumowuje całą inicjatywę. Pokazuje 10 weekendów od stycznia do października 2021 i wędrówkę szlakami Bieszczadów, Beskidów i Sudetów. W sumie 830 km i walka z zaśmiecaniem polskich gór pokazane w 6 minut.

Przedsięwzięcie było częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, którą zorganizowały wspólnie ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski oraz bank Credit Agricole i spółka leasingowa EFL. Akcji patronowały Lasy Państwowe i stowarzyszenie Program Czysta Polska.

opr. ek

źródło: UM Bielsko-Biała

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śmierć ciężarnej Izy w szpitalu w Pszczynie: Ministerstwo Zdrowia zabrało głos i wydało OŚWIADCZENIE

Brak lekarzy, brak pielęgniarek, służba zdrowia musi się zmienić, bo zginie! A Śląsk ma pomysł na zmiany

Można już składać wnioski na nowe dowody osobiste z danymi biometrycznymi

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button