Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej? Będą zmiany w Kodeksie pracy
Pracodawca nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia – tak wynika z projektu przepisów, które mają uregulować pracę zdalną w Kodeksie pracy.
Dziś rząd zajmie się projektem nowelizacji kodeksu pracy. Zmiany mają na stałe wprowadzić pracę zdalną do „polskiego porządku prawnego”. Obecnie w przypadku pracy zdalnej obowiązują zasady ustawy covidowej.
Wprowadzenie pracy zdalnej było jednym z działań podjętych w czasie pandemii koronawirusa i o przejściu na tę formę pracy decyduje pracodawca.
Zgodnie z projektem, zasady pracy zdalnej mają być określone w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi, a jeżeli nie dojdzie do zawarcia porozumienia albo u danego pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe, w wewnętrznym regulaminie zakładu pracy.
Co zakładają nowe przepisy?
Pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.
W Kodeksie pracy ma znaleźć się rozwiązanie zakładające, że miejsce pracy zdalnej będzie wskazywane przez pracownika i uzgadniane z pracodawcą. Pracodawca będzie też zobowiązany pokryć koszty wykonywania pracy zdalnej przez pracownika.
Źródło: RMF24.pl, gazeta.pl
żeby pracować zdalnie będą mi musieli betoniarkę w pokoju zamontować i taczkami do mnie przyjeżdżać po odbiór betonu na budowę