reklama
Silesia Flesz najnowsze informacje

Rząd posłuchał pracodawców. Chodzi o pracę zdalną

reklama

Rząd posłuchał pracodawców. Zmiany w pracy zdalnej i badaniach trzeźwości pracownika, czyli nowelizacja kodeksu pracy.

 

 

Rząd posłuchał pracodawców oraz opozycji i zgodnie z tym wprowadził więcej czasu na wdrożenie nowych zasad pracy zdalnej. Tym samym firmy będą miały jeszcze dwa miesiąca na wprowadzenie zmian. Nie zmienił się natomiast czas wdrożenia przepisów dotyczących badań trzeźwości pracowników. Ten zacznie obowiązywać już dwa tygodnie po opublikowaniu ustawy.

reklama

„Regulacje dotyczące badania trzeźwości wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia, czyli tak jak stanowi dotychczasowa wersja projektu. Z kolei w przypadku przepisów o pracy zdalnej wydłużylibyśmy ten okres do dwóch miesięcy od ogłoszenia” – poinformował Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej

Badanie trzeźwości pracownika 

Jeżeli Sejm przyśpieszy prace, to wprowadzenie tych ostatnich zmian mogłoby nastąpić jeszcze w tym roku lub na samym początku 2023 roku. Firmy wówczas otrzymają podstawę prawną do badania trzeźwości swoich pracowników.

Do tej pory wokół tego tematu gromadziło się wiele kontrowersji. Badanie stanu trzeźwości pracownika mógł przeprowadzić wyłącznie uprawniony organ powołany do ochrony porządku publicznego.

W praktyce sprowadzało się to do wezwania przez pracodawcę lub kierownika policji, z kolei w przypadku odmowy przez pracownika badania alkomatem, należało doprowadzić pracownika do szpitala lub przychodni na przeprowadzenie badań krwi. 

Zgodnie z nowymi regulacjami, pracodawca będzie mógł poddać takiemu badaniu swojego pracownika. 

Praca zdalna 

Nowe przepisy wprowadzają wymóg ustalenia pomiędzy pracodawcą, a związkami zawodowymi zasad pracy zdalnej. 

W przypadku braku konsensusu, ustalenia pracodawcy mają zostać wpisane do regulaminu, bądź też mogą zostać indywidualnie ustalone pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. 

Nie nastąpiło natomiast wydłużenie okresu pracy tzw. okazjonalnej pracy zdalnej – obecnie wynosi on 24 dni w roku. Eksperci zaznaczają, że czas ten mógłby zostać wydłużony do 36 dni. Co również wpłynęłoby korzystnie na ograniczenie kosztów przez pracodawcę – np. związanych ze zużyciem energii. 

Praca zdalna. Główne założenia

Praca zdalna w kodeksie pracy. Główne założenia projektu

 

mps

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button