Raz pracują, raz studiują. Politechnika Śląska stawia na studia dualne [WIDEO]
W jednym semestrze studiują, w drugim- pracują: Politechnika Śląska chwali się coraz większym zainteresowaniem studiami dualnymi. W Gliwicach odbyła się druga edycja konferencji poświęconej rozwojowi takiego modelu kształcenia.
-Kształcenie dualne jest elementem znacznie szerszego cywilizacyjnego przedsięwzięcia. Tym przedsięwzięciem jest strategia odpowiedzialnego rozwoju, którą nasze państwo stara się realizować od przeszło 2 lat – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Od dwóch lat dualnie studiować można na Politechnice Śląskiej. Zainteresowanie wzrasta zarówno wśród pracodawców jak i studentów. -Pracodawcy oczekują tego, że student zaraz po magisterce czy tam po inżynierze będzie po prostu posiadał taką wiedzę mocno praktyczną a to często bardzo odbiega – mówi Wiktor Barczyk, student Politechniki Śląskiej. -Zyskujemy dużą wiedzę dotyczącą już tego przemysłu i tak naprawdę poznajemy firmę od podszewki, więc to jest bardzo dobre dla nas, bo być może znajdziemy tam później miejsce pracy – mówi Mateusz Płonka, student Politechniki Śląskiej.
Staż jest płatny, zwykle studenci dostają też stypendium na czas nauki. Rekrutacja rozpoczyna się już w maju. -Trzeba wysłać swój życiorys i list motywacyjny, w którym kandydat odpowiada na pytania dlaczego chce studiować na takich studiach i dlaczego na kierunku mechanika i budowa maszyn. Później taki kandydat jest zaproszony do rozmów kwalifikacyjnych – mówi dr hab. inż., prof. Anna Timofiejczuk, inicjator projektu.
Choć zwykle to firma wybiera pracownika, zdarza się, że student sam wskazuje pracodawcę, u którego chce zdobyć doświadczenie. -Traktujemy ich naprawdę jak studentów, którzy muszą się czegoś nauczyć, muszą poznać cały obszar, po to, żeby w naszej ocenie mogli być zakwalifikowani potem do tego obszaru, w którym się najlepiej czują – mówi Wojciech Więcławik, dyrektor operacyjny CMC Poland.
-Jeśli dostaną tę pracę w regionie to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że inwestorzy będą tu u nas inwestować, ponieważ tu są ręce do pracy wysoko specjalizowane o dobrej znajomości technologii – mówi Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A..
Na razie studiować i pracować w systemie dualnym mogą tylko studenci mechaniki i budowy maszyn. Władze Politechniki Śląskiej planują jednak rozszerzyć program na inne kierunki.
(Martyna Mikołajczyk)