reklama
Kategorie

Raz pracują, raz studiują. Politechnika Śląska stawia na studia dualne [WIDEO]

reklama

W jednym semestrze studiują, w drugim- pracują: Politechnika Śląska chwali się coraz większym zainteresowaniem studiami dualnymi. W Gliwicach odbyła się druga edycja konferencji poświęconej rozwojowi takiego modelu kształcenia.

 

-Kształcenie dualne jest elementem znacznie szerszego cywilizacyjnego przedsięwzięcia. Tym przedsięwzięciem jest strategia odpowiedzialnego rozwoju, którą nasze państwo stara się realizować od przeszło 2 lat – mówi Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Politechnika Śląska chwali się coraz większym zainteresowaniem studiami dualnymi

Od dwóch lat dualnie studiować można na Politechnice Śląskiej. Zainteresowanie wzrasta zarówno wśród pracodawców jak i studentów. -Pracodawcy oczekują tego, że student zaraz po magisterce czy tam po inżynierze będzie po prostu posiadał taką wiedzę mocno praktyczną a to często bardzo odbiega – mówi Wiktor Barczyk, student Politechniki Śląskiej. -Zyskujemy dużą wiedzę dotyczącą już tego przemysłu i tak naprawdę poznajemy firmę od podszewki, więc to jest bardzo dobre dla nas, bo być może znajdziemy tam później miejsce pracy – mówi Mateusz Płonka, student Politechniki Śląskiej.

reklama

Staż jest płatny, zwykle studenci dostają też stypendium na czas nauki. Rekrutacja rozpoczyna się już w maju. -Trzeba wysłać swój życiorys i list motywacyjny, w którym kandydat odpowiada na pytania dlaczego chce studiować na takich studiach i dlaczego na kierunku mechanika i budowa maszyn. Później taki kandydat jest zaproszony do rozmów kwalifikacyjnych – mówi dr hab. inż., prof. Anna Timofiejczuk, inicjator projektu.

Politechnika Śląska chwali się coraz większym zainteresowaniem studiami dualnymi

Choć zwykle to firma wybiera pracownika, zdarza się, że student sam wskazuje pracodawcę, u którego chce zdobyć doświadczenie. -Traktujemy ich naprawdę jak studentów, którzy muszą się czegoś nauczyć, muszą poznać cały obszar, po to, żeby w naszej ocenie mogli być zakwalifikowani potem do tego obszaru, w którym się najlepiej czują – mówi Wojciech Więcławik, dyrektor operacyjny CMC Poland.

-Jeśli dostaną tę pracę w regionie to jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że inwestorzy będą tu u nas inwestować, ponieważ tu są ręce do pracy wysoko specjalizowane o dobrej znajomości technologii – mówi Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A..

Na razie studiować i pracować w systemie dualnym mogą tylko studenci mechaniki i budowy maszyn. Władze Politechniki Śląskiej planują jednak rozszerzyć program na inne kierunki.
(Martyna Mikołajczyk)

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button