Prawie 8 tysięcy zakażeń Covid-19 w woj.śląskim! Resort Zdrowia podał kolejne dane
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj, 29 maja, o kolejnych 192 przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 93 z nich dotyczą województwa śląskiego.
Potwierdzone przypadki w województwa śląskiego dotyczą:
- 5 mieszkańców Bytomia (najstarszy 55, najmłodszy 29 lat),
- mieszkanki powiatu zawierciańskiego w średnim wieku,
- 4 mieszkańców powiatu cieszyńskiego (najstarszy 85, najmłodszy rok),
- 10 mieszkańców powiatu pszczyńskiego (najstarszy 80, najmłodszy 19 lat),
- 2 mieszkańców Imielina (młoda kobieta i mężczyzna w średnim wieku),
- mieszkanki powiatu będzińskiego w średnim wieku,
- mieszkańca Tychów w średnim wieku
- 69 pracowników kopalń.
Aktualna liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi 23 155. Z powodu Covid-19 zmarło do tej pory 1 051 osób.
W województwie śląskim zakażonych jest 7 919 osób. Z powodu Covid-19 zmarły 204 osoby.
Mamy 192 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (93), mazowieckiego (33), łódzkiego (30), dolnośląskiego (13), małopolskiego (9), wielkopolskiego (8), podlaskiego (3), świętokrzyskiego (1), pomorskiego (1) i lubelskiego (1).
— Ministerstwo Zdrowia (@MZ_GOV_PL) May 29, 2020
30 maja wchodzi w życie czwarty etap znoszenia obostrzeń, a wraz z nim brak konieczności zakrywania nosa i ust na zewnątrz. Pod warunkiem, że zachowany będzie dystans między osobami.
Poluzowanie kolejnych obostrzeń dotyczy między innymi środków komunikacji miejskiej, kościołów, czy galerii handlowych.
– Zmiany wydają się niewielkie, ale faktycznie podniosą komfort zakupów. Przede wszystkim ta zmiana dotyczy zniesienia ograniczenia liczby osób, które mogą przebywać i w całej galerii i w sklepach, w związku z tym tutaj jest większa dowolność i żadnych limitów nie ma. Zmiany dotyczą także strefy restauracyjnej – mówi Anna Szczerkowska, Galeria Katowicka.
Bo w tej dotychczas było tak, że osoby nie będące rodziną nie mogły siadać przy jednym stoliku. Teraz to się zmieni, ale trzeba zachować odpowiedni dystans między sobą. Na brak konieczności noszenia maseczek przygotowują się też miasta. I apelują do mieszkańców.
– Żeby te maseczki i rękawiczki zużyte wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane i nie porzucać ich na terenach zielonych. No niestety obserwujemy, że te zwłaszcza takie foliowe jednorazówki fruwają często po mieście, więc prosimy naszych mieszkańców i apelujemy, żeby wyrzucali je do pojemników – mówi Łukasz Oryszczak, Urząd Miejski w Gliwicach.
Od 30 maja na zewnątrz nie powinniśmy już narzekać na trudności w oddychaniu. A i nawet sąsiadów czy znajomych – oczywiście bez maseczki – z pewnością szybciej rozpoznamy. Chyba, że nie udało im się jeszcze skorzystać z usług fryzjerskich.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia, TVS, ŚUW